AK Parti'nin 'ikna odalı' reklam filmi tartışma yarattı

AK Parti'nin 'türban serbestliği' konulu reklam filmi sosyal medyada tartışmalara neden oldu. Bir kadın oyuncunun canlandırdığı 'Rabia' isimli kız öğrencinin 28 Şubat sürecinde 'ikna odası'na alındığı gösterilen filmde maddi hatalar yapıldığı öne sürülürken, odada öğrenciyi 'sorgulayan' kişinin de CHP Milletvekili Nur Serter'e benzediği iddia edildi. Serter'den de konuyla ilgili açıklama geldi

28 Nisan 2015, Salı 15:12
A A
AK Parti'nin 'ikna odalı' reklam filmi tartışma yarattı

AK Parti'nin reklam filminde oynayan ve üniversiteye alınmadığını ağlayarak anlatan 'Rabia'nın, filmin hemen başında gösterilen imam hatip diploması, onur belgesi ve daha sonra kazandığı fakat gidemediği iddia edilen üniversitenin süresinde hatalar olduğu iddia edildi.
 

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer30208","30208","201504","30208-.jpg","1", "0","AK Parti'nin 'ikna odalı' reklam filmi tartışma yarattı");


Reklamda başörtülü öğrenci “ikna odasına” alındığını ve İstanbul Üniversitesi’nde okuyamadığını söylüyor.

Hata iddiaları şöyle:

- Reklamda oynatılan Rabia'nın, onur belgesi ile İmam-Hatip Lisesi diplomasındaki TC kimlik numaraları farklı.

- Onur belgesindeki TC kimlik numarası tek sayı ile bitiyor. Oysa, TC kimlik numaraları tek sayı ile bitmez.

- İmam-Hatip diplomasının en üstünde TC kimlik numarası yazıyor. Oysa 1997 yılında kimlik numarası yoktu.

- 1997 yılında İmam-Hatip'ten mezun olan Rabia'nın tıp fakültesine girme ihtimali yoktu.

- Diplomada, Rabia'nın 6 yıllık tıp eğitimini 4 yılda, üstelik de edebiyat fakültesinde tamamladığı görülüyor'NUR SERTER'E BENZİYOR' İDDİASI


Reklam filminde türbanlı öğrenci ile konuşan öğretim görevlisinin CHP Milletvekili Nur Serter’le benzerliği de ortaya atılan iddialar arasında. Nur Serter, İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı olduğu dönemde YÖK’ün türban yasağına karşılık öğrencilerle konuştuğu belirtiliyor. Bu odalar “ikna odaları” olarak adlandırılmıştı. CHP İstanbul Milletvekili Fatma Nur Serter, reklam filmine ilişkin şunları söyledi:

“Bir zavallılık olarak değerlendiriyorum. Anlaşılan sarılacak başka ipleri kalmamış, AKP’yi 15 yıldan sonra hala türbanı bir siyasi rant olarak kullanmaya çalışan, çok zavallı duruma düşmüş bir parti olarak görüyorum.

Nur Serter, reklam filmiyle ilgili bir girişimde bulunup bulunmayacağını sorusuna “Bununla ilgili yapılması gerekeni yapması gereken Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Ben kişisel olarak bir şey yapmayı düşünmüyorum, sonuçta benim adım yok, bir şey yapması gereken partidir, onun da yapıp yapmadığını önümüzdeki günlerde göreceğiz” dedi.

(Öğrencinin, 6 yıllık tıp fakültesini, 4 yıllık edebiyat fakültesinde bitirmesi de tartışma yarattı)


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.