Akarlardan korunmak için yapmanız gerekenler

Ev tozu akarı 0.2-0.3 mm boyutunda, 8 kancası bulunan, gözleri görmeyen bir böcekçiktir. Her evde bulunur. İnsan deri döküntüleriyle beslenirler. Alerjiler en çok ev tozu akarına karşı gelişir. İşte akarlardan korunmak için yapmanız gerekenler... Göğüs Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Doç. Dr. Rana Işık sıraladı

10 Nisan 2019, Çarşamba 14:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Halı akarlar için iyi bir yerleşme yeridir. Yatak odasında halılar kaldırılmalı. Duvardan duvara döşeli halılar sökülmeli. Halı yerine cilalı bir zemin veya ahşap zemin olmalı ve zeminde ıslak temizlik yapılmalı.

Perdeler kalın kumaş ve duvardan duvara değil, kolay yıkanabilir malzemeden ve pencere boyutunda hazırlanmalı ve ayda bir yıkanmalıdır. Gölgelikler ya da stor perdeler tercih edilebilir.

Kanepeler en fazla akarın bulunduğu eşyadır. Kanepenin içindeki sünger destekler nemi tutar ve akarlar için iyi bir yuvadır. Kanepelerin yerine sentetik veya deri kaplamalı ahşap mobilyalar kullanılmalı.

Yastıklarda özellikle yün ve kuş tüyü olanlarda akarlar gelişebilir, hastalar kuştüyü yastık kullanmamalı. En basit çözüm sentetik elyaf doldurulmuş yastık kullanmaktır. Bu yastıklar düzenli olarak 2 haftada bir sıcak suda yıkanabilir ama 1-2 yılda değiştirilmeli.

Etkin elektrikli süpürgeler kullanılmalı. HEPA filtresi yüksek etkili parçacık emicisidir. Havadaki çok küçük zerrecikleri süzerek temizler. Toz emen süpürgeden etrafa toz saçılmaz.

Nevresimler haftada bir 60 derece suda yıkanmalı. Soğuk suyla yıkamak akarları öldürmez.

Toz tutucu eşyalar odadan kaldırılmalı. Özellikle yatak odasında toz toplayabilecek kitap, elbise dolabı, evcil hayvan, doldurulmuş hayvan ve döşenmiş mobilya bulunmamalı.

Alerjen geçirgen olmayan yatak kılıfları yatak, yorgan ve yastıklara uygulanabilir.


HAZIRLAYAN: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK

ozgur.celenk@posta.com.tr

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sedef hastalığı bulaşıcı mı? Sedef hastalığı tedavisi