Akıl oyunları sevenlere özel: Deha örneği 8 dedektiflik filmi

Dedektiflik filmleri her zaman ilgi çekici olmuştur. Üstüne bir akıl oyunları eklendiği zaman tadından yenmiyor diyebiliriz. Bazı filmler var ki, senaryosu ve olay örgüsüyle tam bir üstün zeka örneği teşkil ediyor. İşte akıl oyunlarını sevenlere, deha örneği dedektiflik filmleri...

20 Nisan 2021, Salı 10:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- EJDERHA DÖVMELİ KIZ (2009)

1- EJDERHA DÖVMELİ KIZ (2009)

Ejderha Dövmeli Kız'ın İsveç versiyonu, Amerikan versiyonu kadar düz bir kurguya sahip değil. Bu film suçlularla yan yana yaşamaya başlayan sıradan insanlar hakkında. Filmde birkaç dönüm notası olmasına rağmen, tüm parçalar bir araya geldiğinde tatmin edici bir bütün oluşturuyor.

2- L.A. CONFIDENTIAL (1997)

2- L.A. CONFIDENTIAL (1997)

1950'lerde geçen bu filmde Kim Basinger ve Russell Crowe başrolde. Los Angeles Confidential, gizemli atmosferiyle dikkat çekiyor. Cinayetleri araştıran iki polis memuru, Amerika'nın suç sırlarını ortaya çıkarıyor.

3- MINDHUNTERS (2004)

3- MINDHUNTERS (2004)

Bir adada 7 FBI ajanı zorlu bir eğitime girer. Ajanların, önemsiz ve sınırlı delillere dayanarak bir suçlunun psikolojik profilini bir araya getirebilmeleri isteniyor. Ancak beklenmedik bir şekilde, yapılan test, ajanlardan birinin öldürdüğü bir oyuna dönüşüyor.


4- MYSTERY ROAD (2013)

4- MYSTERY ROAD (2013)

Yavaş bir hızda ilerleyen bu film, Avustralya'nın göz alıcı manzaralarını gözler önüne seriyor.

Zekice yazılmış bu hikayede, bir polis memuru, meslektaşlarının yardım etme konusundaki isteksizliğine, yerel halkın ilgisizliğine ve bazı tatsız olaylara karşı, dur durak bilmeden yerli bir kızın öldürülmesini araştırıyor.

5- TRUE DETECTIVE (2014-15)

5- TRUE DETECTIVE (2014-15)

2 sezonluk kısa dizi, her biri kendi karakterleri ve kendi konusu olan bölümlere sahip.

İlki, Louisiana'nın ücra bir köşesinde olağandışı bir cinayeti araştıran iki dedektifi konu alıyor. Bölüm, dedektiflerin parça parça, yavaş ama emin adımlarla sonuca ulaşmalarını konu alıyor.

6- MEMENTO (2000)

6- MEMENTO (2000)

Filmin başrolündeki karakter Leonard Shelby, karısının katilini arıyor. Kafasına darbe aldıktan sonra kısa süreli hafızasını kaybettiği için işler karışıyor. Shelby, sadece cinayetten önce olanları hatırlıyor, diğer her şey sadece 15 dakika kafasında kalıyor. Shelby, araştırmasına devam etmeye çalışırken neler olduğunu hatırlamak için çeşitli numaralar kullanmak ve dövme yaptırmak zorunda kalır.

7- ANGEL HEART (1987)

7- ANGEL HEART (1987)

Sonuna kadar gergin ve mistik bir atmosferde geçen bu filmde, bir davayı çözmek için sayısız rahatsız edici bilmeceyi de çözmesi gereken bir adamın hikayesini konu alıyor.

8- ZODIAC (2007)

8- ZODIAC (2007)

İki dedektif, 25 yıldır San Francisco'yu dehşete düşüren bir seri katili arıyor. "Zodiac" lakabını kullanan katil, yalnızca insanları öldürmeyi değil, aynı zamanda soruşturmacılarla kedi fare oynamayı da seviyor. Elbette dedektiflerin hepsi bu meydan okumanın zorluğuna dayanamıyor. Ancak gazetede çalışan bir karikatürist, Zodiac'ın peşini bırakmaya pek de niyetli değil.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Johnny Depp Karayip Korsanları'nı hiç özlememiş