Akıllı telefon eşittir uykusuzluk!

Uzmanlar, teknolojik cihazlardan yayılan ışınların uykuya dalma güçlüğü, gece sık uyanma ve sabah yorgun kalkma gibi sorunlara yol açtığına dikkati çekti

27 Temmuz 2015, Pazartesi 00:33 Son Güncelleme:
A A
Akıllı telefon eşittir uykusuzluk!

Teknolojik cihazların kullanımına dikkat edilmesi ve aşırı kullanımdan kaçınılması gerektiği vurgulayan uzmanlar; sıkça kullanılan cep telefonu, tablet ve televizyon gibi mavi ışık yayan cihazların, uykuyu kontrol eden hormonlardan biri olan melatonin üzerinde olumsuz etki oluşturduğunu belirtti.

Prof. Dr. Pelin, melatoninin karanlıkta salgılanan bir hormon olup 21.00-00.00 saatleri arasında en yüksek miktarda salgılanma gösterdiğine dikkati çekerek: “Mavi ışığa yoğun olarak maruz kalan kişilerde melatoninin tepe noktasına ulaşma zamanı gecikmekte bu kişilerde uykuya dalma güçlüğü gözlenmektedir” dedi.

Ayrıca uzmanlar: “Gereksiz yere sadece zaman geçirmek için teknolojik cihazlara maruz kalmanın kişiyi hem yorduğunu hem de uykusuz bıraktığını kaydederek teknolojinin; uygun ve gerekli durumlarda kullanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Melatoninin salgılanma miktarı azaldığında kişinin uykuya daldıktan sonraki zamanlarda da sık uyandığını, bu durumun ise uykunun kalitesini bozduğunu dile getirdi.

 

HTC Hima Aero nasıl bir telefon olacak?

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER "Aile Şerefi" filminin hafızalara kazınan isimleri bir arada! Değişimleri ise şaşırttı!