Alarm kurmadan uyanabilmenin 9 yolu

Sabahları o sinir bozucu alarm sesiyle uyanmak, uyanmayı sürekli erteleyip erken saatlerde serseme dönmek günümüzün en kötü anlarından bazıları oluyor. Peki alarm kurmadan uyanmak mümkün mü? Bu yöntemleri uygularsanız neden olmasın...

03 Ekim 2018, Çarşamba 12:56 Son Güncelleme:
A A
Alıştırma yapmaya ve tutarlı olmaya çalışın

Alıştırma yapmaya ve tutarlı olmaya çalışınVücutlarımız belirlediğimiz düzenlere kısa sürede uyum sağlarlar ve benimserler. Eğer alarmsız yaşamaya başlamak istiyorsanız bunu bir anda yapmak yerine yavaş yavaş yapabilirsiniz. Öncelikle aynı saatte uyumaya ve alarmla aynı saatte uyanmaya çalışın. Bu planı aksatmadan birkaç ay devam edin. Bir süre sonra alarm kurmasanız bile sabahları aynı saatte uyanacaksınız. Ancak buradaki önemli nokta sadece uyandığınız saatlere değil uyuduğunuz saatlere de dikkat etmeniz. Uykunuzu alabilmek, istediğiniz saatte uyanabilmenizin ilk kuralı.

Sirkadyen ritminizi, yani vücut saatinizi öğrenin

Sirkadyen ritminizi, yani vücut saatinizi öğreninSirkadyen ritmi uyku döngüsünü, vücut ısısını, hormonları, açlık hissi gibi önemli konuları etkiler ve aynı zamanda tüm bunları 24 saatlik döngü boyunca düzenler. Bu döngüde kendi ritim üretimlerini ayarlayan hücreler bulunur ve vücudu ihtiyaç halinde dinlenir tutar. Vücut tarafından üretilen bu ritimler dış uyaranlara bağlı olarak değişebilir. Kısa sirkadyen ritminiz varsa sabahları kolayca uyanabilir, uzun ise daha zor uyanabilirsiniz. En güçlü etken ise güneş ışığıdır. Siz de dış etkenlerden etkilenmeye sirkadyen ritminizi öğrenerek aslında hangi aralıklarda kolayca uyuyup uyandığınızı tespit edebilirsiniz. Böylece aslında alarmsız da uyanabilecekken kendinizi alarma şartlamamış olursunuz.


Sabahları sizi heyecanlandıracak rutinler yaratın

Sabahları sizi heyecanlandıracak rutinler yaratınÇoğu zaman eğer sabah gideceğimiz yer konusunda heyecanlıysak uyku tutmaz ya da uyanır uyanmaz kalkıp hazırlanmak isteriz. Bir an önce gitmek için sabırsızlanırız. Bu tekniği alarmsız uyanmak için de kullanabiliriz. Genelde mutsuzluk ve depresyon gibi hallerde yataktan çıkmak istemeyiz. Kendinize sizi heyecanlandıran bir sabah rutini yaratın. Örneğin sabahları en sevdiğiniz şeyi yemeğe başlayın. Ya da kahvaltı yaparken mini diziler izleme alışkanlığı edinin. Böylece bir sonraki bölümü merak edip daha heyecanlı uyanabilirsiniz. Koşmayı ya da yürümeyi seviyorsanız her sabah bunları yapmaya başlayın. Her sabah sevdiğiniz birini görmeye gidin, sevdiğiniz organizasyonlara, toplantılar vb. etkinliklere katılın. Önemli olan sizi heyecanlandıracak bir şeyler bulabilmek. Böylece uyku önemini yitirecek.

Dışarıda zaman geçirin

Dışarıda zaman geçirin

Özellikle kış aylarında sabah hava karanlıkken dışarı çıkıyor ve hava karardıktan sonra dönüyorsanız, gün ışığı almamanız vücut saatinizi olumsuz etkiler ve dengesinin bozulmasına neden olur. Bu nedenle olabildiğinde dışarı çıkıp vücudunuzun gece ve gündüz kavramını anlamasını sağlamalısınız.

Alarmınızı kapatın ve hafta sonları pratik yapın

Alarmınızı kapatın ve hafta sonları pratik yapın

Eğer sıkı ve risk alamayacağınız bir düzeniniz varsa hafta sonları ya da tatil günlerinizde alarmınızı kapatarak iş günü uyandığınız saatte uyanmaya çalışın. Elbette iş günlerinde uyuduğunuz saatlerde uyuyarak bunu denemelisiniz. Belki hafta sonu uykunuzdan fedakarlık edeceksiniz ama hafta içi uykular bir problem olmadıktan sonra hafta sonu erken uyanmak kendinize ayıracağınız daha fazla zaman anlamına gelecek.

Alarm sesinizi daha doğal ve yumuşak bir sesle değiştirin

Alarm sesinizi daha doğal ve yumuşak bir sesle değiştirin

Eğer klasik, rahatsız edici alarmları kullanıyorsanız bu sesi yağmur sesi, orman sesi gibi seslerle değiştirin. bu vücudunuzu uyaran bir sesten doğal seslere geçiş yapmanızı sağlar. Bu noktada eğer işlek ve gürültülü bir caddede yaşıyorsanız zil sesinizi trafik sesi yapabilirsiniz. Böylece bir süre sonra alarm kurmadan doğal trafik sesine uyanabilirsiniz.

7. Erteleme özelliğini asla kullanmayın

7. Erteleme özelliğini asla kullanmayın

Sürekli uyandırılacağınızı bilmek sizi uyanabileceğiniz halde yataktan kalkmaktan alı koyar. Onlarca alarm kurarak aslında uykunuzun son zamanlarını çok kalitesiz bir şekilde geçirirsiniz. Ayrıca sirkadyen ritminizi de parçalara bölmüş ve düzenini bozmuş olursunuz. Ayrıca alarm ertelemek zamanla uyku tembelliğine neden olur. Uyku tembelliği ise diyabet, kanser ve kalp hastalığı birçok olumsuzluğa sebep olur.

8. Perdelerinizi açık tutun

8. Perdelerinizi açık tutun

Gece karanlıkta uyumayı sevenler için zor olsa da sabah vücudumuzu uyanmaya iten ilk etken gün ışığıdır. Kalın ve karanlık perdeler yerine perdelerinizi açarak uyumayı deneyin. Böylece direkt vuran gün ışığı vücudunuzu doğal bir şekilde uyandıracaktır.

Eğer kalabalık bir evde yaşıyorsanız odanızın kapısını açık bırakın

Eğer kalabalık bir evde yaşıyorsanız odanızın kapısını açık bırakın

Bazen sinir bozucu olsa da rahatsız edici bir alarmdansa sevdiklerinizin sabah telaşıyla uyanmak vücudunuza çok daha iyi gelecektir. Böylece seslere odaklanıp zihninizin hızlıca açılmasını sağlayabilirsiniz.

www.listelist.com

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER John Wick 3: Parabellum’dan yeni görsel yayınlandı