Aldatılma korkusu nedir? Hamilelikte aldatılma korkusu doğal mıdır?

Aldatılma korkusu nedir? !Kadın erkek ilişkisi güvene dayanmalı' söylemi yıllardır mevcuttur. Fakat sürekli aldatıldığını düşünen kadınlar toplum içinde çoğunluktadır. Aldatılma korkusundan kurtulmak mümkün müdür? Elbette mümkündür, aldatılma korkusunu yenmeyi başaran pek çok çift, mutlu bir şekilde hayatlarına devam eder. Hamilelikte aldatılma korkusu ise kadınların en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Bu kadınlar sürekli 'aldatılıyorum' hissi ile mücade eder. Aldatılma korkusu nedir? Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney konu hakkında bilgiler verdi.

14 Temmuz 2020, Salı 14:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Aldatılma korkusu nedir?

Aldatılma korkusu nedir?

Aldatılma korkusu elinde gerçekçi kanıt olsun ya da olmasın, aldatılacağına dair korku, kaygı ve endişelerdir. Bu kişiler genelde geçmişte eşi ya da partneri tarafından aldatılan ve bu konuda gerçek sorun yaşayan kişilerdir. Dolayısıyla eşine karşı olan güveni zaten sarsılmıştır. Doğal olarak her durum için alarm halinde olacaklardır. Bu da doğaldır. Ancak gerçekte daha önce böyle bir sorun yaşamamış ve ortada bununla ilgili gerçekçi bilgiler olmadığı halde böyle düşünen kişiler de vardır. Esas bu konu oldukça zordur.


Hamilelik bu konuda bir risk midir?

Hamilelik bu konuda bir risk midir?

Gebelikte kadınlarda ki endişeler genel olarak artabilir. Dolayısıyla bu özel dönem, bazı özelliklerinden dolayı “aldatılır mıyım?” korkusu için de risklidir. Bunun gerçekçi bir takım nedenleri vardır. Uzun süreli cinsel ilişkiden uzak kalma, kadının fiziğindeki değişiklikler(kilo alımı, ödem), yeni duruma alışamamaya bağlı gerginlikler, sürekli yorgunluk ve gerginlik halleri, doğacak bebeğime bakabilecek miyim gibi gerçekler de ne yazık ki, bu durumun oluşmasına katkı sağlayacaktır. 

Erkekler hamilelikte aldatırlar mı?

Erkekler hamilelikte aldatırlar mı?

Yapılan araştırmalar, hamilelikte aldatılmanın diğer zamanlara göre biraz daha fazla olduğunu göstermiştir. Ancak bu durumun nedenlerini gözden geçirmek gerekir. Esasen Dünyada ve Türkiye’de yapılan araştırmalar birbiriyle çelişkilidir. Aldatmanın sıklığı ile ilgili %2’den %15’lere varan oranlar görülmektedir. Hamileliğin bu konudaki riski artırmasının nedenleri şunlardır:

 • Kötü giden bir evliliği kurtarmak için hamile kalmak sorunları azaltmak yerine daha da ağırlaştıracaktır. Bir de evliliğin kötü gitmesinin içinde, eşin aldatmaları varsa iş daha da sıkıntı verecek bir durum kazanır.
 • Hamilelik öncesi kişilerin cinsel yaşamları, ilişki sıklıkları, cinsellik hakkında konuşup konuşmadıkları, cinsel ilişkiyi kimin başlattığı, cinsellikle ilgili tabuları, bilgi düzeyleri, cinsel olarak doyum düzeyleri gibi birçok etken hamilelikte sorun olabilir.
 • Hamilelikte cinsellik konusunda bilgi sahibi olmama, yeni cinsel deneyimlere açık olmama, hamilelikte kullanılabilecek cinsel pozisyonları danışmama da sorunların arasındadır.
 • Hamilelikle birlikte önceliklerin değişmesi, yeni döneme uyum sağlamak, artık çiftin ilgisinin doğacak bebeğe kayması birbirlerine olan ilgilerinin azalmasına, bu da artık ilgi odağı olmayacağım korkusuna neden olabilir.
 • Planlanmamış gebelikler, ya da tek taraflı planlanmış gebelikler sorun yaratabilir.

Hamilelikte aldatılma korkusunun cinsellikle ve beğenilmeme ile ilgisi var mıdır?

Hamilelikte aldatılma korkusunun cinsellikle ve beğenilmeme ile ilgisi var mıdır?

Kuşkusuz cinsellik insan için önemlidir. Ancak hamilelik öncesi uyumlu olmayan ve doyum sağlamayan bir cinsellik, hamilelikle birlikte daha büyük sorun haline gelebilmektedir. Bir de hamilelikle ilgili cinsel bilginin kısıtlı olması, yanlış inanışlar eklendi mi, sorun daha büyümektedir. Kadın doğum uzmanlarına göre hamileliğin cinselliğe olumlu ya da olumsuz bir katkısı yoktur. Son bir aya kadar düzenli doğumla ilgili kontrollerini yaptıran ve sorunu olmayan çiftler son aya kadar cinselliği rahatlıkla yaşayabilmektedirler. Ayrıca cinselliği daha geniş düşünmek, cinselliğin sadece cinsel birleşmeden ibaret olmadığını ve bunun dışında da yaşanabileceğini bilmek durumu kolaylaştırır.

Bunun dışında kadında hamilelikle birlikte fiziksel değişimi, aldığı kilolar ve görünümü, beğenilme ve arzu edilme ile ilgili kuşkular ve korkular yaratabilir. Güven, yakınlık, sevgi, aşk, içtenlik gibi duygular fiziksel değişiklikleri olağan kabul etmeyi sağlar, bu durum kadının çekiciliğini değiştirmez. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; çekicilik sadece fiziksel görünümle açıklanamaz.

Hamilelikte aldatılma korkusu nelere neden olabilir?

Hamilelikte aldatılma korkusu nelere neden olabilir?

Eğer bu korku gerçekse olumsuz bir hamilelik dönemi, depresyon, boşanmaya kadar giden olumsuzluklar olabilir. Ancak biliyoruz ki hamilelikte aldatılma korkusu çoğunlukla gerçekçi olmayan endişelerden ibarettir. Ancak bu korkunun gerçekçi olmaması çiftin arasında sorun oluşmasını engellemez. Örneğin kadın korkusu nedeniyle eşinin telefonunu, bilgisayarını, cüzdanını kontrol ediyorsa, gerçekçi olmayan korkularından dolayı eşiyle tartışmaya giriyorsa, iyice alıngan olmuş ve her durumdan bir anlam çıkarmaya başlıyorsa durum kritik bir hal alır. Aldatma olmasa da depresyon, tartışma ve boşanmaya kadar giden bir olumsuzluk yaşanabilir.

Hamilelik dönemindeki aldatılma korkusuyla nasıl baş edilebilir?

Hamilelik dönemindeki aldatılma korkusuyla nasıl baş edilebilir?

Öncelikle baş etmek için sorun oluşmadan müdahale önemlidir. Bu da gerçekten hazır olmadan ya da ilişkide çatışmalar veya cinsel sorunlar varken hamile kalınmamalıdır. Ancak hamilelikte gerek hormonal ve fiziksel değişiklikler, gerekse ruhsal değişikliklerden dolayı ortaya çıkan gerçekçi bir temeli olmayan aldatılır mıyım korkusu yaşanıyorsa 10 altın kural vardır.

Aldatılma korkusuyla mücadele edin

Aldatılma korkusuyla mücadele edin

 • Mutlaka bu kaygılarınızı eşinizle abartmadan paylaşın.
 • Bu fiziksel ve cinsellikle ilgili değişikliklerden nasıl etkilendiğinizi konuşun.
 • Eşinizle birlikte etkinlikler yapın.
 • Hamilelikte kendinize bir hobi edinin.
 • Hamilelikte cinsellik konusunda mutlaka Kadın-Doğum hekiminizden bilgi alın.

 • Gevşeme egzersizleri ve nefes egzersizleri yapın. Gebelik döneminize uygun spor ve fiziksel egzersiz yapın.
 • Eşinizle sevgili olma durumuna yani flört etmeye devam edin.
 • Mutlaka gülümseyin, gülmek insanda olumlu hissettiren hormonların salınımını artırır.
 • Eğer sorun ilişkinizi zedelemeye başlamışsa bir psikiyatristten veya klinik psikologdan yardım istemekten çekinmeyin.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünden bugüne Rihanna'nın aşk hayatı: 10 eski sevgilisi