Alien Throne (Uzaylı Tahtı Kayası) nerede?

Dünya üzerindeki bazı yapılar bizi şaşkına uğratmakta birebir. New Mexico'daki Alien Throne (Uzaylı Tahtı) Kayası da bunlardan biri. Kayanın görünümü o kadar ilginç ki, yetkililer ona bu adı vermeyi uygun görmüş. Gelin şimdi Alien Throne nerede, özellikleri neler ve nasıl gidilir bir öğrenelim...

24 Ocak 2021, Pazar 16:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Alien Throne (Uzaylı Tahtı) olarak adlandırılan bu kaya, ilginç yapısı ile maceraseverlerin uğrak yerlerinden biri. "İnsan yapımı mı, doğal oluşum mu yoksa uzaylılar tarafından mı yapılmış?" gibi komplo teorilerine maruz kalsa da bilinen bir şey var ki, o da muhteşem göründüğü.

Ünlü kayanın geçtiğimiz gün fotoğrafçı Marcin Zając tarafından çekilen bu görüntüsü NASA tarafından da paylaşıldı. Yıldızlarla dolu gecede Satürn ve Jüpiter görünüyor. Fotoğraf NASA tarafından haftanın astronomi fotoğrafı ilan edildi.

Peki bu gizemli güzellik gerçekte ne?

Alien Throne nedir?

Alien Throne nedir?

Alien Throne, rüzgar ve yağmur gibi aşındırıcı etkilerle oluşmuş bir kayaç. Yumuşak kısımları hızlı bir şekilde aşınmış, sert kısımları ise günümüze kadar gelmiş. Bu tarz kayalar başlık taşlarına sahip olma eğilimindeler. Tıpkı Peribacaları gibi.

Bu tür mineral kayaların hepsi farklı şekillerde görünür. Kaya her yıl biraz daha aşınıyor. Uzmanlar ise bu durumu önlemek için o bölgeden uzak durulması gerektiğini söylüyor.

Alien Throne nerede?

Alien Throne nerede?

Alien Throne, New Mexico'nun kuzeybatısında yer alan Hayal Vadisi (Valley of Dreams)'nde yer alıyor. Bu bölge fosiller bakımından zengin.

Kaya ayrıca Chaco Kültürü Ulusal Tarih Parkı yakınında yer alıyor. Bölgede gezi düzenleyen birçok tur şirketi de var.

Alien Throne'a giderken bunlara dikkat

Alien Throne'a giderken bunlara dikkat

Düşler Vadisi'ne ve Alien Throne'a tek başınıza gitmek pek de kolay değil. Doğrudan o bölgeye giden yol ne yazık ki yok. Bölgeye ulaşmak için engebeli arazileri aşmak gerekiyor.

Vadiye giderken Loop olarak adlandırılan 3,7 millik gidiş-dönüş yürüyüşü yapmak için yaz veya sonbaharı tercih etmelisiniz. Elbette yanınızda bol miktarda su ile...

Telefonunuzda mutlaka bir GPS uygulaması da olmalı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Elinizi çabuk tutun: Dünya'nın yakın gelecekte kaybolacak 10 noktası