Allah için sevmek

Sevileni Allah için sevmek, sevilenden hiçbir karşılık beklememektir. İyilik yapıldığı zaman artan, kötülük yapıldığı zaman azalan bir sevgi değildir. Sevgiyi değerli ve anlamlı hale getiren, dünyevi çıkar ya da gaye gütmeksizin yaşanması, Allah’ın vereceği karşılık dışında hiçbir karşılık aranmamasıdır.

08 Mayıs 2020, Cuma 13:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Allah’ın varlıklara duyduğu sonsuz sevgi ve şefkatin bilincinde olan bir Müslümanın yüreğinde en çok Allah sevgisi vardır. Çünkü diğer sevgiler, Allah’ı sevmenin, O’na boyun eğmenin bir gereğidir. İnsanın Yaratan’ına duyduğu bu içten sevgi ve bağlılık, yalnız O’na imanı gerektirir. İmanın lezzeti ise ancak sevgiyle tezahür eder.


Şefkat ve merhamet

Şefkat ve merhamet

Hayatını Yüce Allah sevgisi ile yoğurmuş bir insanın kalbindeki Allah sevgisini, Peygamberimizin sevgisi izler. “De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah çok bağışlayıcı, çok esirgeyicidir” (Al-i İmran, 31) ayetiyle sevgili Peygamberimize uymak Allah sevgisinin ayrılmaz bir parçası olarak gösterilmiştir.


Sevgiyi paylaşmak gerek

Sevgiyi paylaşmak gerek

Ailemizi severiz

Ana babamızı severiz. Ailemizi severiz. Çocuklarımızı severiz. Ancak içimizde barındırdığımız duyguyu paylaşmaktan çekiniriz. Oysaki sevgi sözcüğü aile içinde bulunan sıkıntıların en büyük ilacı olmaktadır. Birbirimizi Allah için sevmeliyiz. Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde bu hususu bizlere şöyle bildirmektedir: Bir adam Peygamberin yanında iken birisi geçer.

'Sevdiğini ona bildir'

Adam, “Ey Allah’ın Resûlü, ben bu adamı seviyorum” der. Hz. Peygamber de ona, “Peki sen sevgini kendisine bildirdin mi?” diye sorar. Adam “Hayır” cevabını verince Peygamberimiz, “Git, ona sevdiğini bildir” der. Bunun üzerine adam o kimsenin yanına giderek, “Ben seni Allah için seviyorum” deyince şu cevabı alır; “Beni kendisi için sevdiğin Allah da seni sevsin.”


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kainatta bozulan denge