Alman Bakan'dan Erdoğan'a eleştiri

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son dönemdeki ifadelerine yönelik açıklamalarda bulundu.

26 Mart 2017, Pazar 15:24
A A
Alman Bakan'dan Erdoğan'a eleştiri
Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son dönemdeki söylemlerini eleştirdi.


ALMAN OLMANIZ SİZİN ÇIKARINIZA


Schaeuble, haftalık Welt am Sonntag gazetesine verdiği mülakatta, son günlerde alevlenen çifte vatandaşlık konusunda konuştu. “Bizim insanlara ‘eğer kalıcı olarak Almanya’da yaşayacaksanız, kendinizi buraya ait hissetmeniz ve Alman olmanız sizin çıkarınıza’ demeliyiz” dedi.


BENİ HAYRETE DÜŞÜRÜYOR


Müslüman kökenli göçmenler için “Ülkemiz ve vatanseverliğimiz için özel zorluklar oluşturuyorlar” diyen Schaeuble, bu nedenle Almanya’da on yıl önce İslam Konferansını başlattıklarını söyledi. Uyum konusunda geriye doğru bir gidiş olduğunu kaydeden


UZUN YILLAR ALACAK


Schaeuble,” Şu anda biz aslında acı bir gerileme yaşıyoruz. Erdoğan’ın söylemleri beni hayrete düşürüyor. Bu söylem, Almanya’da uyum konusunda onlarca yılda elde edilen gelişmeleri kısa sürede yok ediyor. Oluşan zararın giderilmesi uzun yıllar alacak” ifadelerini kullandı.

Almanya’nın 2015 yılında yaşanan sığınmacı akınında yanlış yaptığını da kaydeden Alman Maliye Bakanı,"Biz mülteci krizinin zorluklarına çok yavaş tepki verebildik. Ancak 2015 sonbaharındaki hatalarımızı düzelttik ve şimdi artık çok daha iyi bir durumdayız" diye konuştu.

DHA
 

Sıradaki haber yükleniyor...