Alman Bakan: Türkiye izin vermezse İncirlik'ten çekilmekten başka çare yok

Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye ile ilişkileri geren İncirlik konusunu görüşmek üzere bugün Ankara'da temaslarda bulunacak. Alman Bakan, Türkiye ile ilişkileri düzeltmek için çaba sarf edeceğini söylerken, 'Türkiye izin vermezse çekilmekten başka çare yok' dedi

05 Haziran 2017, Pazartesi 10:07
A A
Alman Bakan: Türkiye izin vermezse İncirlik'ten çekilmekten başka çare yok
Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, bugün gerçekleştireceği Ankara ziyareti sırasında parlamenterlerin Alman askerlerini ziyaret edebilmesi konusunda ısrarcı olacağını söyledi.

Almanya´nın parlamento ordusuna sahip olduğunu ve milletvekillerinin yurtdışı görevdeki askerleri ziyaret edebilmeleri gerektiğini hatırlatan Gabriel, "Türkiye İncirlik konusunda adım atamayacaksa ya da atmak istemiyorsa, o zaman bize tek çekilme seçeneği kalıyor" diye konuştu.

İncirlik konusunun iki ülke ilişkileri açısından büyük bir yük oluşturduğuna vurgu yapan Gabriel, "Uzun bir süredir sadece DEAŞ'a karşı ortak mücadeleden çok iç politika önem kazandı. Biz, askerlerimizin politik durumun oyuncağı haline gelmesine izin veremeyiz" dedi.
 

'TÜRKİYE'YE GİDİYORUM, ÇÜNKÜ... ' 


Ziyareti boyunca Türk-Alman ilişkilerinin tekrar rayına oturması için çaba harcayacağını kaydeden Gabriel, "Ankara´ya gidiyorum, çünkü birbirimizi tamamen kaybetmememiz için yapılmadık girişim kalmamalı" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel´in Ankara ziyareti esnasında İncirlik konusunun yanında tutuklu bulunan Alman gazetecilerin durumunu da gündeme getirmesi bekleniyor.

Almanya, Türkiye´nin İncirlik konusunda yumuşama göstermemesi durumunda, İncirlik´te konuşlu Tornado keşif uçakları ile 260 dolayındaki askerini çekmekten başka çare kalmayacağını vurguluyor. İncirlik´e alternatif olarak ise Ürdün´ün adı dillendiriliyor.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.