Alman polisinden 'PKK yürüyüşü' açıklaması: Kayıt aldık, soruşturma açılacak

Almanya’nın Frankfurt kentindeki Nevruz kutlamalarında terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’ın resmi ve yasaklı simgeler taşıyanlar hakkında gerekli hukuki adımların atılacağı belirtildi

19 Mart 2017, Pazar 16:11
A A
Alman haber ajansı dpa'ya konuşan Alman polis sözcüsü, Frankfurt'taki Nevruz kutlamalarında terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan'ın resminin veya yasaklı diğer simgeleri taşıyanlar hakkında hukuki adımlar atılabileceğini söyledi. Bu kişiler hakkında "muhakkak soruşturma açılacağını” söyleyen polis sözcüsü, kaç kişiye soruşturma açılacağını bilmediğini ifade etti.
 

'POLİS, YASALARIN İZİN VERMEDİĞİ BİR ŞEYİ GÖRMEZDEN GELEMEZ'


Deutsche Welle Türkçe'ye konuyla ilgili bilgi veren Frankfurt Polisi, kanuna aykırı tüm unsurların araştırılacağını, Almanya-Türkiye arasındaki siyasi gelişmelerin polisin herhangi bir olaya yaklaşımında ya da suç unsuru tespit edilmesi yönteminde bir değişikliğe yol açmadığını söyledi. Frankfurt Polis Sözcüsü, "Polisin görevi suç unsuru teşkil edebilecek durumları tespit edip buna delil olabilecek verileri toplamaktır. Her soruşturmada olduğu gibi Frankfurt'taki gösteride de suç unsuru oluşturduğu düşünülen her türlü durum emniyet birimlerince tespit edilip, gerekli adımlar atılıyor. Polis yasaların izin vermediği birşeyi görmezden gelemez. Biz görevimizi yapıyoruz. Tespit edilen suç ya da kabahat niteliği taşıyan eylemler detaylı şekilde araştırılacak ve dosya savcılığa iletilecek. Soruşturmanın devam ettirilmesi ya da ettirilmemesi yönündeki karar nihayetinde bizim değil, savcılığın görevidir" dedi.


POLİS MÜDAHALE ETMEDİ, KAYDA ALDI


Almanya’nın Frankfurt kentindeki Nevruz kutlamalarına polisin verdiği bilgilere göre 30 binden fazla kişi katıldı. Miting alanına yürüyüş sırasında terör örgütü PKK sembollerinin yanı sıra terör örgütü elebaşısı Öcalan posterleri açıldı. Frankfurt Polisi yürüyüş boyunca göstericilere sözlü anons yaparak yasaklı simgelerin bulunduğu bayrak ve flamaların toplanmasını istedi. Göstericilere müdahale edilmezken flama ve bayrak açanların görüntüleri kamerayla kayda alındı.


'SAVCILIĞIN TALİMATLARI DOĞRULTUSUNDA HAREKET EDİYORUZ'


Frankfurt Polisi neden görüntü kaydı aldığını ve topluluğa neden müdahale etmediği ile ilgili Twitter hesabı üzerinden dün bir açıklama yapmıştı. "Savcılığın talimatları doğrultusunda hareket ediyoruz” diyen Frankfurt Polisi açıklamasında "Belgelemeyle ifade ve toplanma özgürlüğü ile ilgili temel hakların kullanılmasını tehlikeye sokmadan, ceza kovuşturmasını güvence altına alıyoruz” ifadelerine yer vermişti.

Polis "toplanma hakkının barışçıl bir biçimde kullanılması tehlikeye atmamak için” böyle bir yolun tercih edildiğini savunmuştu. Alman haber ajansı dpa'ya konuşan polis sözcüsü de polisin gösteriye gerilimi tırmandırmamak için müdahale etmediğini söyledi. Sözcü bu tür durumlarda polisin "tehlikeyi bertaraf etme cezai soruşturmadan önce gelir" prensibiyle hareket ettiğini ifade etti.


ANKARA'NIN BÜYÜK TEPKİSİNİ ÇEKMİŞTİ


Almanya'daki Nevruz kutlamasında bu poster ve simgelerin açılması Ankara tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada "Almanya'nın terörist ilan ettiği bir örgütün faaliyetine göz yumması ve yasakladığını duyurduğu sembollerle bayraklara ses çıkarmaması, terörle mücadele açısından son derece düşündürücüdür. Öte yandan, terör örgütünün ülkemizde yapılacak referandumla ilgili sloganların da atıldığı gösterisine izin verilirken, Türkiye'nin milletvekillerinin Türk toplumuyla buluşmalarına her türlü zorluğun çıkartılması, çifte standartın en vahim örneğini oluşturmaktadır.Bu samimiyetsiz yaklaşımı kınıyoruz. Tepkimiz Almanya'nın Ankara Büyükelçisine de iletilmiştir" denildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.