Almanya hükümetinden 'Erdoğan'ın Köln ziyareti' açıklaması

Almanya hükümetinden 'Erdoğan'ın Köln ziyareti' açıklaması

Başbakan Erdoğan'ın 24 Mayıs'taki Köln gezisi, Almanya medyası ve siyasetinde hararetli bir tartışmaya neden olurken, ziyaretin 'iptal edilmesi' yönündeki çağrıların ardından Alman hükümetinden de konuyla ilgili bir açıklama geldi

19 Mayıs 2014, Pazartesi 21:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın 24 Mayıs'ta Köln kentinde gerçekleştireceği etkinlik konusunda, özellikle Alman medyası ve siyasetinde yaşanan yoğun tartışmaların ardından Federal Almanya hükümetinden de konuyla ilgili bir açıklama geldi.

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Erdoğan'ın Lanxess Arena'daki etkinliğinin iptal edilmesi yönünde Alman siyasetinin çeşitli kesimlerinden gelen çağrıları geri çevirerek, “Bizim için gerçekten de çok yakın ve önemli bir partner olan bir ülkenin Başbakanı olarak Erdoğan Almanya'da memnuniyetle konuk edilecektir” dedi.

Ancak Seibert, etkinliğin çok zor, hatta sıkıntılı denilebilecek bir döneme denk geldiğine de dikkat çekerek, “Bu nedenle Alman hükümeti Türk ve aynı zamanda Alman vatandaşları önünde yapılacak bir konuşmaya büyük bir hassasiyetin hakim olmasını beklemektedir” ifadesini kullandı. Seibert, “Sonuç itibariyle Almanya'daki insanların iyi bir şekilde birlikte yaşamasına katkıda bulunması için hassas ve sorumluluk bilinci içinde bir etkinlik bekliyoruz” dedi.

Erdoğan'ın ziyaretinin ‘Almanya ve Avrupa'da önemli seçimlerin öncesine’ ve ‘Türk iç politikasında tartışmalı olayların sonrasına’ denk geldiğine işaret eden Seibert, Alman hükümetinin, Erdoğan'ın bu özel sorumluluğunun bilincinde olduğundan yola çıktığını kaydetti.

24 Mayıs Cumartesi günü Köln kentindeki Lanxess Arena'da Türkiyelilere seslenecek olan Erdoğan’ın ziyareti öncesinde protesto hazırlıkları da yapılıyor.

10 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda ilk kez yurtdışındaki Türklerin de bulundukları ülkelerde oy kullanabileceğini hatırlatarak, Erdoğan’ı “Soma faciasına rağmen seçim kampanyası peşinde olmakla” suçlayan, çeşitli siyasi partilerden Alman politikacılar, Köln ziyaretinin iptal edilmesi çağrısında bulunmuştu.

ALMAN POLİTİKACILARDAN TEPKİ

Sosyal Demokrat Parti, Hrıstiyan Birlik Partileri ve Yeşiller'den politikacılar Başbakan Erdoğan'ın 24 Mayıs'ta Köln'e yapacağı ziyarete tepki gösterdi.

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Uyum Bakanı Guntram Schneider, Westdeutsche Allgemeine Zeitung'a demeç verdi. Schneider, Başbakan Erdoğan'ın 24 Mayıs'ta Köln Lanxess Arena'da yapacağı konuşmayı iptal etmesini istedi. Schneider açıklamasında, 'Bu ziyaret misafirperverliğin kötüye kullanılmasına yaklaşıyor' dedi.

Sosyal Demokrat Partili Federal Uyum Bakanı Aydan Özoğuz ise Frankfurter Allgemeine Zeitung'a verdiği demeçte, Soma'daki göstericilere müdahalenin 'sarsıcı ve kabul edilemez' olduğunu ifade etti. Sosyal Demokrat Parti dış politika uzmanlarından Dietar Nietan da Frankfurter Allgemeine Zeitung'a yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın Soma'daki facianın ardından sergilediği tavrı eleştirerek, Büyük Koalisyon'un Almanya'nın Türkiye'ye karşı izlediği stratejiyi gözden geçirmesi gerektiğini ifade etti.

Spiegel dergisinin internet portalına demeç veren Hristiyan Sosyal Birlik Partisi Genel Sekreteri Andreas Scheuer de ziyarete tepki gösterdi. Scheuer, 'Başbakan Erdoğan cumhurbaşkanlığı seçim mücadelesini Almanya'ya taşıyamaz' dedi.

Hristiyan Demokrat Parti (CDU) Genel Başkan Yardımcısı Julia Klöckner ise Die Welt gazetesine verdiği demeçte, "Erdoğan'ın Köln'deki mitingine burada yaşayan Türklerin gitmeyerek, onun izlediği çizgiyi onaylamadıklarını göstermelerini diliyorum" dedi.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir de yaptığı açıklamada, Soma'daki faciaya değinerek, Erdoğan'ın facia ile ilgili yaptığı açıklamalar ve gösterdiği tepkinin vatandaşların birçoğunun tepkisine neden olduğunu ifade etti. Özdemir, bu facianın ardından Başbakan'ın Köln'e gelerek cumhurbaşkanlığı seçim mücadelesine devam etmesinin kabul edilemez olduğunu kaydetti.

'BÖYLE BİR BAŞBAKANLA TÜRKİYE…'


Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Mayıs'ta yapmayı planladığı Köln ziyareti, Alman basınının yorumcuları tarafından da ağır ifadelerle eleştirildi.

Kölner Stadt-Anzeiger, Erdoğan'ın Köln ziyaretinin, siyasi hesapları açısından önemine dikkat çekiyor:
“Pek çok gözlemci, Türk ana akım medyası üzerindeki kontrolü ve meclisteki muhalefetin zayıflığı nedeniyle Erdoğan'ın aday olması durumunda ağustos ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanacağı görüşünde. Ama bunun için, partisinin mart ayındaki yerel seçimlerde aldığından yaklaşık yüzde 5 daha fazla oya ihtiyacı var. Bu nedenle Başbakan, yurtdışında yaşayan ve yurtdışından ilk kez oy kullanacak 2 milyon 600 bin Türk'ün oylarına bel bağlıyor. Bu nedenle cumartesi günü Köln'deki seçim kampanyası etkinliği Erdoğan açısından son derece önemli...”

Frankfurter Allgemeine Zeitung ise Erdoğan'ın Almanya'da, bir süre önce Türkiye'de hükümeti eleştiren Cumhurbaşkanı Gauck'a misilleme yapma olasılığının yüksek olduğu görüşünde: “Erdoğan'ın Alman hükümetini, kısa süre önce Türkiye'yi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gauck'un Türk hükümetini eleştirdiği gibi eleştirmesi tehlikesi, tehdit olarak kalmayacakmış gibi görünüyor. Bu açıklama bile giderek gerçeklerden uzaklaşmanın getirdiği bir megalomaninin ifadesidir. Gauck'un endişesi, Erdoğan ve partisi AKP 'nin yönetiminde giderek özgürlük, güvenlik ve hukuk alanından uzaklaşan bir Türkiye'ye yönelikti. Ama Erdoğan'ın endişesi Almanya'daki hukuk devleti ya da demokrasiye yönelik değil. NSU cinayetler serisi onun için, içinde dini ve kültürel azınlıklara yer olmayan kendi Türk milliyetçiliği projesini harekete geçirmek için sadece bir araç.”

Saarbrücker Zeitung gazetesindeki yorum şöyle: “Erdoğan, Köln'de yapmayı planladığı konuşması ile konuk olarak sahip olduğu hakları suistimal ettiği gibi, Almanya'daki Türklere de zarar veriyor. Erdoğan, kutuplaştırma politikası doğrultusunda Türkleri kullanıyor. Avrupa Parlamentosu seçimlerinin bir gün öncesinde, Türkiye'nin Avrupa perspektifine de zarar veriyor, zira Almanya ve Avrupa'daki herkes şunu anlayacak: Böyle bir başbakanla, Türkiye hiçbir zaman Avrupa Birliği üyesi olamaz.”

Mannheimer Morgen gazetesinde de aynı konuda bir yorum dikkat çekiyor: “Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın Almanya'da cumartesi günü seçim kampanyası yapacak olması, katlanılması zor bir düşünce. Sivri dilli başbakan giderek nefret söylemleri kullanan bir vaize benziyor. Sözde çok dindar olan bu kişiden, ötekilere hoşgörü ve sevgi beklemek artık imkânsız. Erdoğan belki de Köln'de cumhurbaşkanlığı adaylığını açıklayacak. Bu nedenle, Lanxess Arena'yı, verdiği sözlerin aksine, kendi seçim kampanyası için kullanması muhtemel. Alman politikacıların, bu fanatiğin Köln'de konuşmasını engellemeye çalışması anlaşılır. Fakat Erdoğan'ın konuşmasını engellemek için gerçekten de elle tutulur bir şey var mı? Tabii ki yetkili kurumlar, güvenliği gerekçe gösterebilir, fakat sansür iddiaları ortaya atılır ve demokrasi ağır bir ipoteğin altına girmiş olur.”

(Deutsche Welle)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER ABD'de TikTok için son 90 gün