Almanya: PKK'ya da silah gönderebiliriz

Almanya'da iktidardaki Hristiyan Demokratik Birlik Partisi'nin (CDU) Meclis Grup Başkanı Volker Kauder, IŞİD'e karşı PKK'ya silah desteği verebileceklerini belirtirken, 'Ancak bu, Türkiye ile birlikte yapılmalı' dedi

16 Ekim 2014, Perşembe 11:42
A A
Almanya: PKK'ya da silah gönderebiliriz

Kuzey Irak'ta IŞİD'le savaşan peşmergeye silah gönderen Almanya, peşmerge haricindeki Kürt gruplarına da silah desteğinde bulunabileceğinin sinyalini verdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in partisi CDU'nun üst düzey isimlerinden olan Kauder, Spiegel Online'a yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin PKK ile problemlerinin farkındayım ama arkanıza yaslanıp IŞİD'in önemli sınır kasabalarını aldığını ve küresel barış için giderek daha tehlikeli hale geldiğini seyretmek çözüm olamaz" dedi.

'TÜRKİYE İLE BİRLİKTE YAPILMALI'

PKK da dahil olmak üzere peşmerge haricindeki grupları destekleme fikrini dışlamadığını belirten Alman siyasetçi, "Ama bu tabii ki Türkiye'ye karşı değil, Türkiye ile birlikte yapılmalı" diye konuştu.

MERKEL, 'PKK'YA DESTEK SÖZ KONUSU DEĞİL' DEMİŞTİ

Almanya Başbakanı Merkel, daha önce yaptığı açıklamalarda, AB ve ABD'nin terör örgütleri listesinde olan PKK'ya silah vermelerinin söz konusu olmadığını söylemişti.

HÜRRİYET

Sıradaki haber yükleniyor...