Almanya: Suriye'de Türkiyesiz çözüm olmaz

Almanya: Suriye'de Türkiyesiz çözüm olmaz

Türkiye-Rusya yakınlaşması, AB başkentlerinde, 'Türkiye'yi kayıp mı ediyoruz?' tartışmasına yol açmıştı. Ankara-Moskova yakınlaşmasını doğru bulduklarını söyleyen Almanya Dışişleri Bakanı ise, "Suriye'de çözüm Moskova olmadan olmayacağı gibi İran, Suudi Arabistan veya Türkiyesiz de olmaz” dedi

09 Ağustos 2016, Salı 13:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye ile Rusya arasındaki yakınlaşmayı doğru bulduklarını, ancak Rusya’nın Türkiye için NATO’ya alternatif olamayacağını söyledi. Alman Bild gazetesine konuşan Steinmeier, “Türkiye ile Rusya’nın yeni bir askeri eksen oluşturma tehlikesi ne kadar yüksek?” sorusuna, şu yanıtı verdi:

YAKINLAŞMALARI İYİ BİR GELİŞME

“Geçen yıl Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından tekrar bir yakınlaşma içine girmesi, iyi bir gelişme. Ama aynı zamanda ben iki ülke arasındaki ilişkinin çok sıkı olacağına ve Rusya’nın Türkiye için NATO güvenlik partneri yerini dolduracağına inanmıyorum. Türkiye önemli bir NATO partneri ve öyle de kalmalı.”

Alman Bakan, “Türkiye için vize serbestisi gelecek mi” sorusunu ise şöyle cevapladı: “Vize serbestisi, bununla ilgili tüm şartlar yerine getirildikten sonra olur. Şu an böyle bir durum yok.”

SURİYE ESAD’SIZ ŞEKİLLENECEK

Bakan Steinmeier, Suriye’de yaşanan iş savaşla ilgili ile şunları söyledi: “Bölgede iktidar kazanmak için insanların sırtından 5 yıldan beri çok korkunç oyunlar oynanıyor. Aktörlerin bazıları çatışmaları sonlandırmaya ilgi duymuyor.”

Steinmeier, “Savaşın sonunda kazanan diktatör Esad mı olacak?” sorusuna da, “Ben buna ihtimal vermiyorum. Geçici bir süre Esad’ın partisi Suriye’de bir rol oynar. Ama Suriye’nin geleceği Esad’sız şekillenecek ve şekillenmek zorunda. Suriye’de çözüm Moskova olmadan olmayacağı gibi İran, Suudi Arabistan veya Türkiyesiz de olmaz” cevabını verdi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz: Prens Selman’ın cezalandırılması gerekir