Alp Şen'i ölüme götüren canavar

Ali Şen'in 17 yaşındaki torunu Alp Ali Şen, UTV adı verilen bu araçla kaza yaparak hayatını kaybetti. Şile'de kamyonla çarpışarak hayatını kaybeden 17 yaşındaki Alp'in ölümü, gözlerin UTV adlı araçlara çevrilmesine neden oldu

20 Mayıs 2014, Salı 16:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ali Şen’in 17 yaşındaki torunu Alp Ali Şen, UTV adı verilen araçla kaza yaparak hayatını kaybetti.

Şile’de kamyonla çarpışarak hayatını kaybeden 17 yaşındaki Alp’in ölümü, gözlerin UTV adlı araçlara çevrilmesine neden oldu.

Son yıllarda özellikle engebeli arazilerde 4x4 JEEP’lerle birlikte kullanılmaya başlanan araçlar, küçük olmalarına rağmen, orta sınıf bir otomobilin özelliklerini taşıyor.

Her türlü arazi şartlarına uygun olarak üretilen UTV, standart olarak 85 beygirlik güç üretiyor ve 74 mil’e kadar (yaklaşık 120 km) sürat yapabiliyor.

Sürücü isteğine göre UTV’yi 4x4 ya da 4x2 olarak kullanabiliyor. UTV’nin toplam ağırlığı ise 585 kilogram.

Oturma kapasitesi ise 2 kişi. ATV ve UTV’leri şehir içinde ya da arazide kullanmak için ruhsatlandırmak gerekiyor. Bu araçlar ruhsata motorsiklet olarak kayıt yapılıyor.

Bu nedenle kullanmak için A2 ehliyet gerekiyor. 17 yaşını dolduranlar A2 ehliyete sahip olabiliyor.

Bir emniyet yetkilisi, “Ruhsata motorsiklet olarak kayıt yapıldığı için B sınıfı ehliyetle kullanmak mümkün değil, 50 cc ve üzeri motorlar için A2 ehliyet gerekiyor” dedi.

UTV’lerin piyasadaki değeri ise 36 bin 500 Euro. (Yaklaşık 105 bin TL)

ATV normal motorsiklet direksiyonu ile kullanılırken ve kabini bulunmazken, UTV’ler otomobil direksiyonu ile kullanılıyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Perseid meteor yağmuru görsel şölen sundu