Amasra ziyaretçilerini ağırlamaya başladı

Bartın’ın tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle ünlü Amasra ilçesi, corona virüs tedbirleri kapsamında uygulanan kısıtlamanın kalkmasının ardından ziyaretçilerini ağırlıyor.

04 Haziran 2020, Perşembe 15:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve mutfak kültürüyle ünlü Bartın’ın Amasra ilçesi, yeni tip corona virüs tedbirleri kapsamında uygulanan kısıtlamanın kalkmasının ardından ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.


Helenistik, Arkaik, Roma, Bizans, Ceneviz, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda eserin bulunduğu ve 2015’te UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Amasra’ya, 2,5 ay süren sessizliğin ardından kısmen de olsa ziyaretçiler geliyor.


Bakir koyları, temiz kumsalları, az dalgalı denizi ve doğayla bütünleşen güzelliklerinin yanı sıra balık ağırlıklı mutfak kültürüyle de yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan ilçeye salgın tedbirleri kapsamında uygulanan giriş yasağının kalkmasıyla sahil, park ve bahçelerde hareketlilik gözlendi.


Özellikle hafta sonları yerli ve yabancı turistlerin gelmesiyle nüfusunun 10 katı misafir ağırlayan ancak İl Hıfzıssıhha Kurulunun aldığı kararla il dışından girişe bir süredir izin verilmeyen tarihi ve turistik ilçede bu kararın 1 Haziran’da kalkmasıyla insanlar çay bahçelerinde oturdu, sahil kenarında gezdi, Amasra Kalesi, mendirek ve kayalıklarda bol bol fotoğraf çektirdi.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Arabayla uzun yola çıkmadan önce bilinmesi gerekenler