Amazon Ormanları küresel ısınmadan olumlu etkilenebilir

Dünyanın oksijeninin büyük bir kısmını karşılayan Amazon Yağmur Ormanları hakkında ilginç bir keşif yapıldı. Bilim insanları, küresel ısınma nedeniyle ormanın bazı bölgelerindeki bitkilerin daha iyi fotosentez yaptığını ortaya çıkardı.

25 Kasım 2020, Çarşamba 15:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD'li bilim insanları Amazon ormanlarındaki nemli bölgelerin küresel ısınma sayesinde daha verimli hale gelebileceğini düşünüyor. Araştırmacılar aslında küresel ısınmayla birlikte kuraklaşan toprak ve havanın Amazon’daki bitki örtüsüne zarar vereceği, bunun da fotosentez seviyesini azaltarak karbon emilimini düşüreceğini düşünüyordu.

Independent Türkçe'de yer alan haberde, yeni araştırma ise Amazon'da çok fazla yağış alan bitkilerin kuraklıkla birlikte daha verimli yaprak açtığını keşfetti.

Öte yandan, araştırmacılar bunun bir sınırı olduğunu, yüksek sıcaklıkların bu bölgelerde ciddi hasara yol açacağına dikkat çekti. Araştırmada, bu özellikleri taşıyan bölgelerde, gelecekte yaşanacak sıcaklık artışı ve kuraklıklarda ormanların fotosenteze etkili bir şekilde devam edebileceği gözlemlendi.

Amazon Havzası'nın çoğunu kaplayan bir yağmur ormanı olan Amazonlar, Güney Amerika'da yaklaşık beş buçuk milyon kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Amazon, 16.000 ağaç türüne sahip.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çanlar Sapanca Gölü için çalıyor! Su seviyesi giderek azalıyor