Amerikalılar neden obez?

Amerikalılar neden aşırı kilolu? Çok net bir soru. Neden Fransız kadınları zayıfken, Amerikalı kadınların yarısından fazlası aşırı kilolu? Bu tamamen genetikle açıklanamayacağına göre, kültürle doğrudan bir bağlantısı olmalı. Amerikalıların beslenme alışkanlıkları, bu milletin aşırı kilolu olmasıyla direkt olarak ilişkili. Amerikalıların beslenme şekillerinin tam tersi beslenme alışkanlıklarını uygulayarak zayıf kalmak mümkün. Bunun için de onların yeme içme kültürünü tam olarak anlamak gerekiyor.

26 Ağustos 2020, Çarşamba 17:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 10 yetişkinden 4'ü obez

10 yetişkinden 4'ü obez

ABD'de yapılan bir araştırma, her 10 yetişkinden 4'ünün obez ve her 10 kişiden birinin de aşırı obez olduğunu ortaya koydu. ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Dairesine (HHS) bağlı Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerince (CDC) yürütülen araştırmada, 5 bin kişinin boy ve kilo değerlerinin yer aldığı sağlık verileri incelendi. Çalışma sonucunda, obezite oranının yüzde 42 olduğu, aşırı obezite oranının ise yüzde 9 olduğu belirlendi.

 Sağlıklı gıdaları sevmiyorlar

Sağlıklı gıdaları sevmiyorlar

Amerikalılar’ın en sevdiği yiyecek ve içecekler, aslında bir yandan da en zararlılar sayılan şekerli meşrubatlar, tuzlu gıdalar ve işlenmiş et ürünleri. Yeni bir araştırma, bu gıdaları çok fazla tüketmenin ve besin değerli gıdalardan yeterli oranda almamanın Amerika’da kalp hastalığı nedeniyle meydana gelen ölüm vakalarının yarısından sorumlu olduğunu ortaya koyuyor. Rapor, çeşitli gıda ürünlerinin yarar ve zararlarını ayrıntılı bir şekilde açıklıyor.

 Büyük porsiyonlar tüketiyorlar

Büyük porsiyonlar tüketiyorlar

İngiliz The Guardian gazetesinde yayımlanan araştırmaya göre Paris'teki tüm yeme-içme mekánlarında porsiyon yaklaşık 277 gr, Philadelphia'da ise yüzde 25 daha fazla yani 346 gram. Sadece Hard Rock kafenin her iki kentteki porsiyonları arasında fark yoktu. Philadelphia'daki Çin lokantalarının, Paris'tekilere kıyasla yüzde 72 daha büyük porsiyonları var. Süpermarketteki bir meşrubat yüzde 52, sosis yüzde 63, yoğurt yüzde 82 daha fazlaydı.


 Şekerli içeceklerden vazgeçemiyorlar

Şekerli içeceklerden vazgeçemiyorlar

Amerika’da şekerli kola, gazoz ve meyve suyu içme alışkanlığı var. Bizde bunlar genelde kutu veya şişe içinde satılır. İçenler bir kutu veya bir şişe içer. ABD’de ise bu tür içecekler, fast food büfelerinde, kahvelerde, lokantalarda, sinemalarda, spor alanlarında bardak ile satılıyor. Bardaklar küçük, orta ve büyük boy. En küçük bardak 453 gr. içecek alıyor. Bizde kutu veya şişe ile satılanın nerede ise 1.5 misli. Büyük bardaklar nerede ise kiloluk veya litrelik.

Fast food yiyorlar

Fast food yiyorlar

Türkiye'de çocuklara ödül olarak yedirilen fast food menüleri, Amerikalıların günlük rutinlerinin parçası. Geçmişe çok eskiye dayanmayan bir ülke olmasının sonucu olarak Amerikalıların mutfak kültürü yok. Buna bağlı olarak hamburgerler ve pizzalar onlar için sıradan yemekler. ABD Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi (NCHS) tarafından hazırlanan "2013-2016 ABD’de Yetişkinler Arasında Fast Food Tüketimi” başlıklı raporda, 20 yaş ve üzeri ABD'lilerin yaklaşık yüzde 36,6’sının fast food türü gıdalar tükettiği belirtildi.

 İşlenmiş gıda tüketiyorlar

İşlenmiş gıda tüketiyorlar

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü, aşırı derecede işlemden geçmiş gıdaların, vücuttaki açlık hormonlarını etkilebileceğini ve insanların daha çok yemek yemesine yol açabileceğini söylüyor. Aşırı derecede işlenmiş gıdaların göstergeleri arasında bulunanlar:

  • İçindekiler kısmında tellafuz edemediğiniz şeyler olması
  • Paketteki içindekiler kısmında beşten çok madde olması
  • Büyükannenizin yiyecek olarak tanımlamadığı herhangi bir şey olması

İşte Amerikalılar, normalden daha fazla yemenize neden olan işlenmiş gıdaları yoğun olarak tüketiyorlar. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Salatadan sıkılanlar buraya: Ortalama bir salatanın yerine geçecek 10 öğle yemeği menüsü