Anadolu Ajansı'nın adını kullanan Twitter kullanıcına dava

Kendisini Anadolu Ajansı'nın (AA) foto muhabiri olarak tanıtan Tufan Güneş isimli kişi hakkında hukuki işlem başlatıldı 

08 Temmuz 2017, Cumartesi 18:17
A A
Anadolu Ajansı (AA) Kurumsal İletişim Direktörlüğü, kendisini Anadolu Ajansı personeli gibi tanımlayarak CHP'nin tepki yürüyüşü ile ilgili provoke edici mesajlar attığı tespit edilen "@TufanGunesAA" isimli Twitter hesabı kullanıcısı hakkında hukuki işlem başlatıldığını açıkladı.
 

AA PERSONELİ GİBİ TANITTI


AA Kurumsal İletişim Direktörlüğünden yapılan açıklamada, Twitter’da "@TufanGunesAA" adlı kullanıcının kendisini AA personeliymiş gibi tanımladığı ve bunu pekiştirecek bazı mesajlar attığının tespit edildiği belirtildi.

Hesaptan CHP'nin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki amacıyla başlattığı yürüyüşle ilgili provoke edici mesajlar atıldığına dikkat çekilen açıklamada, AA Kurumsal İletişim Direktörlüğünün, böyle bir kişinin AA personeli olmadığını bildirdiği hatırlatıldı.


FOTOĞRAFLARI ORADAN ALMIŞ


Yapılan araştırmada, hesabın 2015 yılının Kasım ayında açıldığı ve bu hesaptan 9 bin 859 tweet atıldığının belirlendiği aktarılan açıklamada, hesaptan 4 bin 80 medya görseli paylaşıldığı ve profil fotoğrafının "Pixabay" isimli fotoğraf deposundan alındığının tespit edildiği kaydedildi.
 

HUKUKİ İŞLEM BAŞLATILDI


2015 yılının Kasım ayında açılmış olmasına rağmen CHP'nin gerçekleştirdiği yürüyüşten sonra hesaptan paylaşımlarda bulunulmasının dikkat çekici olduğu vurgulanan açıklamada, "Bu da bu hesabın operasyonel amaçla açılmış ve kullanılmış, toplanan bu veriler ışığında Anadolu Ajansını sıkıntılı bir sürecin içine dahil etmek üzere planlanmış bir hesap olduğunu düşündürmektedir." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Anadolu Ajansına böyle bir ithamda bulunan "@TufanGunesAA" adlı hesap hakkında hukuki işlem başlatıldığı ve konunun takip edileceği kaydedildi.Anadolu Ajansı'ndan o fotoğrafa ilişkin açıklama

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.