'Anayasa değişikliği uzlaşmayla yapılsın'

200'ü aşkın aydın bildiri yayınlayarak anayasa değişikliğinin, 'en geniş mutabakatla yapılması' çağrısında bulundu

22 Mart 2010, Pazartesi 05:00
A A
'Anayasa değişikliği uzlaşmayla yapılsın'

YENİ ANAYASA İHTİYAÇ

Aralarında akademisyen, yazar, sendikacı, gazeteci ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin bulunduğu 200’den fazla isim, anayasa değişikliğiyle ilgili bir bildiri yayınladı.

“Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğuna inanıyoruz” diyen imzacılar, gerekli anayasal düzenlemelerin diyalog ve uzlaşma ortamında, en geniş mutabakatla yapılmasını istedi. Bildiride öneriler şöyle sıralandı:

PARTİ KAPATMAYA SON

 * Ülke seçim barajı (yüzde 10) kaldırılmalı, partilerin hazine yardımlarından adil biçimde yararlanmaları sağlanmalı, seçim harcamalarının sınırları belirlenerek, seçim gelir ve giderlerinin şeffaflığını denetleyecek bağımsız bir kurum oluşturulmalı.

* Partilerin kapatılması Avrupa Konseyi Venedik Komisyonu Kriterleri çerçevesinde ve istisnai bir durum olarak düzenlenmeli.

KAMU GÖREVLİSİNE ÖZGÜRLÜK

 * Milletvekili dokunulmazlıkları kürsü dokunulmazlığı ile sınırlandırılarak TBMM Siyasi Etik Yasası çıkartılmalı.

* Ordu, güvenlik ve yargı mensupları dışında kamu görevlileriyle ilgili siyaset yasağı kaldırılmalı.

* Kadınların eşit siyasi temsiline imkan vermek amacıyla pozitif ayrımcılığı da içeren cinsiyet eşitlikçi yasal ve anayasal düzenlemeler yapılmalı.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.