'Anayasal hak' dendi, 15 yıl isteniyor

'Anayasal hak' dendi, 15 yıl isteniyor

Savcısı değişen davada, daha önce 'anayasal hak' olarak talep edilen 'Parasız eğitim istiyoruz' pankartı açan üç gence 15 yıla kadar hapis istendi

09 Mart 2012, Cuma 07:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen “Roman Buluşması”nda “Parasız eğitim istiyoruz, alacağız” pankartı açan üniversite öğrencileri Berna Yılmaz, Ferhat Tüzer ve Utku Aykar hakkında 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Savcı, öğrencileri “Silahlı terör örgütüne üye olmak”la suçladı. Davada daha önce görev yapan savcı ise öğrenciler hakkında beraat istemişti.

MÜTALAAYI DEĞİŞTİRDİ

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmaya tutuksuz sanık Berna Yılmaz geldi. Ferhat Tüzer ve Utku Aykar ise duruşmaya katılmadı.

Duruşmada daha önce görev yapan Savcı Kasım İlimoğlu’nun beraat yönündeki mütalaasını değiştirmek istediğini söyleyen yeni Savcı Adem Özcan, esas hakkındaki görüşünü açıkladı.

Mütalaada, Emniyet Müdürlüğü’nün, “DHKP/C terör örgütünün 30 Eylül 2009 tarihinden itibaren ‘Amerika defol bu vatan bizim, Dev Genç’ adlı yurt genelinde kampanya başlatacağı ve örgütün alt seksiyonlarının ‘eğitim harçlarının kaldırılması ve parasız eğitim verilmesi’ talepleriyle kampanya başlatacağı” şeklinde ihbarlar aldığı belirtildi.

Savcı Özcan, bu doğrultuda Abdi İpekçi Spor Salonu’nda 14 Mart 2010 tarihinde düzenlenen ve Erdoğan’ın katıldığı toplantıda sanıkların “Parasız eğitim istiyoruz, alacağız” içerikli pankart açtıklarını kaydetti. Sanıkların ayrıca, “Harçlar kaldırılsın, hırsızlara verilecek paramız yok” yazılı bildiriler dağıttığı anlatıldı.

‘ÖRGÜT ÜYELİĞİ’ SUÇLAMASI

“Sanıkların DHKP/C terör örgütü güdümünde yayın yapan basın ve yayın kuruluşları aracılığıyla verilen talimatlar ve yapılan çağrılar doğrultusunda bu yasadışı gösterilere katıldıkları, bu haliyle sanıkların eylemlerinin bir bütün halinde silahlı terör örgütü üyesi olmak suçunu oluşturduğu, yargılama sonucu elde edilen tüm delillerden anlaşılmıştır” denilen mütalaada Savcı Adem Özcan, sanıklar Berna Yılmaz, Ferhat Tüzer ve Utku Aykar hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istedi.

DAHA ÖNCEKİ SAVCI ‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ’ DEMİŞTİ

Daha önce duruşmada görev yapan Savcı Kasım İlimoğlu, Mayıs 2011’deki celsede eylemin Anayasal düşünceyi açıklama sınırları içerisinde bulunduğunu belirterek sanıkların beraatlarını talep etmişti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ankara'daki barajlarda su oranı yüzde yüz arttı! ASKİ'den açıklama