Ani tüylenme yaşayanlar ne yapmalı? Tüylenme için hangi doktora gidilmeli?

Tüylenme problemi yaşayan birçok kadının en çok merak ettiği sorular arasında "Tüylenme için hangi hormon testi gerekir?", "Tüylenmeye çözüm nedir?", "Tüylenme nasıl giderilir?" yerini alıyor. Eğer siz de tüylenmeye sebep olan hastalığı öğrenmek istiyorsanız Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. M. Muzaffer İlhan'ın soruları cevapladığı habere göz atın.

02 Mayıs 2020, Cumartesi 09:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Basit olarak görülen tüylenme yani hirsutizmin probleminin altında birçok neden olabilir! Tüylenmenin ortaya çıkmasında hormonların büyük rol oynadığını belirten Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. İlhan, “Tüylenme; kalın, sert ve koyu renkli kılların dudak üstü, çene, göğüs, göbek çevresi, sırt ve bel gibi bölgelerde fazla şekilde büyümesidir."

Tüylenme yapan hormon hangisidir? 

"Tüylenmenin ortaya çıkmasında ciltteki kıl folikülleriyle erkeklik hormonlarının arasındaki etkileşim önemli rol oynar.

Bu durum erkeklik hormonlarının düzeyindeki bir artışın sonucu olabileceği gibi kıl foliküllerinin duyarlılık artışından da kaynaklanabilir.

Erkeklik hormonlarının artışı yumurtalık veya böbrek üstü bezi kaynaklı olabilir” diye konuştu.


Tüylenmeye neden olan hastalıklar nelerdir?

Tüylenmeye neden olan hastalıklar nelerdir?

Tüylenmenin şiddeti ve tedavi gerekip gerekmediği hekimler tarafından yapılan özel skorlama yöntemleriyle tespit edildiğini aktaran Doç.Dr. İlhan, özellikle kadınlardaki tüylenmenin en önemli sebebinin polikistik over sendromu (PKOS) olduğuna işaret etti.

İlhan, “Bu sendromda tüylenmeye adet düzensizliği ve yumurtalıklarda kist gelişimi eşlik edebilir.

Bunun dışında konjenital adrenal hiperplazi, cushing sendromu, yumurtalık veya böbreküstü bezi kaynaklı çeşitli tümörler gibi hastalıklar tüylenme gelişimine sebep olabilir.

Tüylenme ile başvuran her hastada altta yatabilecek bu hastalıklar mutlaka araştırılmalı. Bazen ise altta hiçbir hormonal hastalık bulunamaz ve bu duruma idyopatik hirsutizm denir.

Ancak idyopatik hirsutizm tanısı konmadan önce olası diğer hastalıklar için gerekli muayene ve tetkikler yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.


Tüylenme tedavisi nasıl yapılır?

Tüylenme tedavisi nasıl yapılır?

Tüylenme rahatsızlığının tedavisinin altta yatan hastalığa ve tüylenmenin şiddetine göre belirlendiğini ifade eden Doç.Dr. İlhan “Altta önemli bir hastalık olmayan bazı obez vakalarda sadece kilo vererek bile tüylenme tedavisinde önemli oranda düzelme görülür."

Tüylenme lazer ile tedavi edilir mi? 

Altta yatan hastalık bulunmayan vakalarda ağda ve lazer tedavisi uygulanabilir. Gerekli vakalarda doğum kontrol hapları veya erkeklik hormonlarını bloke eden ilaçlar kullanılabilir.


Tüylenme için kullanılan ilaçlar etkili mi?

Tüylenme için kullanılan ilaçlar etkili mi?

Kıl folikülün yarı ömrü uzun olduğu için ilaç tedavisiyle düzelmenin zaman alıp 6 ayı bulabileceği bilinmeli değerlendirmesinde bulundu.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüse 2 kez yakalanmak mümkün mü? Corona virüs bağışıklığı