Ankaralıların kaçış noktası: Kıbrıs Köyü Kanyonu

Ankara'nın tam kalbinde bir peri masalı diyarı sakladığını kim bilebilirdi? Mamak ilçesinde bulunan Kıbrıs Köyü Kanyonu sonbaharda ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Kanyonun en sevimli misafirleri ise kediler. Kıbrıs Köyü Kanyonu tüm doğal güzellikleriyle Ankaralıların adeta kaçış noktası oluyor.

10 Kasım 2020, Salı 11:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ankaralıların kaçış rotası olan Kıbrıs Köyü Kanyonu, doğal güzellikleriyle büyük bir ilgi görüyor. Kanyonun sonbahar güzellikleri AA'nın objektiflerine yansıdı.

Kıbrıs Köyü Kanyonu Ankara'nın içinde bulunan doğal güzelliklerden biri ve şehir merkezinden uzaklaşmadan doğa ile iç içe güzel bir gün geçirilmesine olanak sağlıyor.

Özellikle hafta sonları doğaseverlerin akınına uğrayan kanyonun uzunluğu yaklaşık 8 kilometre. İçinde Kıbrıs Deresi bulunun kanyonun duvarları bazı yerlerde 100 metreye ulaşabiliyor.

Kıbrıs Köyü Kanyonu Eski Roma'da su kanalı görevi görüyordu. Kanyonda o zamandan kalma su arkları da var. Bunun yanında Kıbrıs Köyü Kanyonu içerisinde doğal bir şekilde meydana gelmiş şelaleler de bulunur.


Kanyonda çok fazla fındık ağacı var ve yazın bu fındıklar toplanıyor. Kanyondaki bazı yerler ise Arkeolojik Sit Alanı konumunda.

Kanyon özellikle doğa yürüyüşleri açısından oldukça güzel bir yer.


Kıbrıs Köyü Kanyonu'nda ücretsiz bir şekilde piknik ya da kamp yapabilirsiniz. Burada herhangi bir ücret talep edilmiyor. Kanyonu ziyaret etmek için herhangi bir saat yok.Kıbrıs Köyü Kanyonu nerede?

Kıbrıs Köyü Kanyonu nerede?

Kıbrıs Köyü Kanyonu ülkemizin Ankara ilinde bulunan bir kanyon. Ankara'nın Mamak ilçesine bağlıdır. Kanyon şehir merkezinden 20 km uzaklıkta bulunur. Özellikle Ankaralılar tarafından sık sık ziyaret edilen bölge şehir yaşamının karışıklığından sıkılanlar için bire bir.


Kıbrıs Köyü Kanyonu'na nasıl gidilir?

Kıbrıs Köyü Kanyonu'na nasıl gidilir?

Kanyona alışveriş merkezi yolundan gidilmektedir. Buradan Kırıkkale ile Samsun istikametine doğru gitmek gerekiyor. Alış veriş merkezinden sonra 12 km uzaklıkta kanyona varılır.

Dilerseniz özel aracınız ile dilerseniz de toplu taşıma araçları ile kanyona gidebilirsiniz. Ankara EGO otobüsleri bu alandan geçmektedir.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Fantastik filmlerden bir kare gibi! Kabaceviz Şelaleleri sonbaharda büyülüyor