Ankara'nın yılkı atları: Kışın özgür, yazın sahipli

Ankara'nın Beypazarı ilçesinde grup halinde yaşayan yılkı atlar, kar üstünde beslenmeye çalışırken görüntülendi. Anadolu'da bir zamanlar insanların yazın köy işlerinde kullandıkları, kışın ise yem vermemek için doğaya saldıkları yılkı atları, kışın da fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekiyor.

29 Aralık 2020, Salı 10:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Beypazarı'nın yaylarında grup halinde yaşamlarını sürdüren yılkı atlar, havaların soğumasıyla aç kalmamak için ovalara ve tarım arazilerine indi. Kar üstünde beslenirken görülen yılkı atları vatandaşlar tarafından görüntülendi.

"Koştuklarını görmek insanı rahatlatıyor"

"Koştuklarını görmek insanı rahatlatıyor"

Karaşar Mahallesi sakinlerinden Mehmet Kaytanbıyık, evinin önüne kadar gelen yılkı atlarına yiyecek verdiğini söyledi.

Yaylaların farklı bölgelerinde yaşayan yılkı atlarının sayılarının giderek arttığını vurgulayan Kaytanbıyık, "Havalar ısınınca ormanların yüksek kesimlerinde bulunan yılkı atları, kışın aç kalınca ovalara ve tarım arazilerine iniyorlar. Geçekten çok atik ve dinamik hayvanlar, hele koştuklarını görmek insanı rahatlatıyor" diye konuştu.

Yılkı atları

Yılkı atları

Günümüzde çiftçi gibi hayvana ihtiyaç duyan fakat kışları hayvanı besleyebilecek maddi gücü olmayan kişiler bu atları kendi kendine yiyecek bulması için doğaya salar, sıcak mevsimde hayvana ihtiyacı olduğunda yakalarlar.

Fakat bu uygulamaların yapıldığı yerlerde yabanda gezen çok at olduğundan tekrar aynı at ertesi sene yakalanamayabilir. Sonuçta, ihtiyaç hayvan olduğundan, hangi hayvanın yakalandığı önemli değil. Böylece at, seneden seneye başka kişilerin hizmetinde kullanılır. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cüce keseli sıçan, Avustralya yangınında hayatta kalmayı başardı