Bebeklik Çocuğunuz yere basarken güçlük çekiyorsa dikkat!

Çocuğunuz yere basarken güçlük çekiyorsa dikkat!

Paylaş
Çocuğunuz yere basarken güçlük çekiyorsa dikkat!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysel Açıkgözoğlu, üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda aniden gelişen; yürümede güçlük, yürüyememe, baldır ağrısı şikayetlerine yol açan miyozit (kas iltihabı) görülebildiğini söyledi. Böyle bir durumla karşılaşan anne babaların panik yaptığını belirten Açıkgözoğlu, “Miyozit en sık influenza enfeksiyonu sonrasında olur. Ani gelişen iyi huylu bir çocukluk çağı hastalığıdır, kalıcı hasara yol açmaz, panik yapmayın” dedi.

Son günlerde sık sık miyozit (kas iltihabı) vakasıyla karşılaştıklarını belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aysel Açıkgözoğlu, çocuğun yürümesine engel olan, dolayısıyla anne babaları kaygılandıran bu hastalık konusunda bilgi verdi.

Haberin Devamı

“KALICI HASARA YOL AÇMAZ”

 Anne babalara “panik yapmayın” mesajı veren Açıkgözoğlu, şunları söyledi:

 “Miyoziti dediğimiz kas iltihabı; akut selim çocukluk çağı hastalığıdır. Viral üst solunum yolu enfeksiyonu bulgularının görüldüğü prodromal (başlangıç) döneminden 1 ile 5 gün sonra görülür. Çocuklarda ani başlayan; yürümede güçlük, yürüyememe, baldır ağrısı şikayeti başlar. Şikayetlerin başlamasından sonraki 5-8 gün içinde de gerileyerek düzelir. Ağrı özellikle yataktan kalktıktan sonra (uzun istirahat sonrası) belirgindir. Üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında görülen bu kas ağrıları en sık influenza enfeksiyonu sonrasında olur. Çocukluk çağı selim akut miyozitinde hastalarda ciddi serum CK dediğimiz kas enzimi, vücutta yüksek miktarda bulunur. Çocuklarda birden ayak üzerine basamama, ayakta duramama ve yürüyememe şikayetleri olur ve bu durum aileleri son derece endişelendirir. Aileler, çocuklarındaki bu durumun kalıcı hasara yol açmadığını, böyle bir durumla karşılaştıklarında en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini bilmelidir. Tedavide çocuğun hastaneye yatırılması, tam iyileşmesini izlemeyi amaçlayan destekleyici tedavi ve takip yeterlidir.”

Haberin Devamı

 

 

“AŞI, KOMPLİKASYON RİSKİNİ AZALTIYOR”

 Influenzadan korunarak enfeksiyon sonrası miyozitten göreceli olarak korunmanın mümkün olabileceğini ifade eden Uzm. Dr. Açıkgözoğlu, “İnfluenza aşısının influenza enfeksiyonuna bağlı komplikasyon riskini azalttığı bilinmektedir. Bu bilgiye dayanarak teorik olarak influenza aşısının selim çocukluk çağı viral miyozit insidansını azaltacağı düşünülebilir. Her yıl mevsimsel grip (influenza) aşısını yaptırarak kış ayını korunarak geçirebilirsiniz. Ayrıca, üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için çocuklarımıza el hijyenini öğretmeli, salgın dönemlerinde kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak durmalıyız. Unutulmamalı ki bir hastalığa yakalanıp o hastalığın tedavi edilmesindense o hastalıktan korunmak en doğru seçenektir” diye konuştu.