BebeklikEmziren annelerin uzak durması gereken besinler

Emziren annelerin uzak durması gereken besinler

Paylaş
Emziren annelerin uzak durması gereken besinler

Şüphesiz ki anne sütü en doğal besin kaynağıdır. Bazı besinlerin anne sütüne faydası olabileceği gibi bazı besinlerden de emziren annelerin uzak durması gerekir. Diyetisyen Dilara Gökmen konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Anne sütü bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişmesi için gerekli tüm besin öğelerini içeren ilk 6 ayda tek başına yeterli olan ekonomik bir besindir. Emziren anneler bu süreçte yeterli su tüketerek süt oluşumunu desteklemelidir.Diyetisyen Dilara Gökmen konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Haberin Devamı

 

Yeterli protein(yumurta, et, kuru baklagil vb.) alarak sütün kalitesi artırılmalıdır. Bebeğin alerjisi yoksa peynir, yoğurt, kefir gibi fermente süt ürünleri tüketilerek kalsiyum depoları yeterli seviyede tutulmalıdır. Bebeğin retina ve beyin gelişimi için de çoklu doymamış yağ asitleri içeren besinlere ( balık, avokado, ceviz...) yer verilmelidir.

EMZİREN ANNELERİN UZAK DURMASI GEREKEN BESİNLER

GAZ YAPAN BESİNLER TÜKETMEYİN

Sebzelerden; karnabahar, brokoli, lahana, kabak, kırmızı biber, soğan ve sarımsak tüketmeyiniz şayet ki tüketecekseniz mutlaka pişiriniz. Böylelikle gaz oluşumunu önlersiniz. Meyvelerden; turunçgiller, kayısı, armut, erik, şeftali tüketimini azaltmalısınız. Alternatif olarak bu besinleri komposto şeklinde tüketirseniz gaz oluşumunu azaltırsınız. Kuru baklagiller; bu besin grubunu suda bekleterek veya pişirirken karbonat kullanarak gaz oluşumunu azaltabilirsiniz. Pişirdikten sonra üzerine kimyon eklemekte sindirminizi kolaylaştıracaktır..
Süt ürünleri; sütte bulunan proteinler bebek tarafından sindirilemeyeceği için gaza neden olabilir. Bunu önlemek için yoğurt, kefir vb. fermente süt ürünlerini veya bitkisel sütleri tercih edebilirsiniz.

Haberin Devamı

BAHARATLI YEMEKLERDEN UZAK DURUN

Aroma oranı yüksek olan acı, kekik, sarımsak tozu gibi baharatlar sütün tadını değiştirerek bebeğinizin emmeyi reddetmesine neden olabilir.

BİTKİ ÇAYLARINDA SEÇİCİ OLUN

Ihlamur, papatya, rezene, hatmi ve amber çayını günde 1-2 fincanı geçmeyerek tüketebilirsiniz. Diğer bitki çaylarının fazla tüketiminde anne sütünün su oranını azalttığı biliniyor.

GÜNLÜK KAFEİN ALIMINI AZALTIN

Kafein içeren yiyecek ve içecekler (çikolata, çay, kahve vb.) gaz problemine sebep olmakla birlikte anne sütüyle bebeğe geçen kafein sindirilemeyeceği için huzursuzluk ve uyku problemine neden olabilir.

SİGARA VE ALKOL TÜKETMEYİN

Yapılan araştırmalarda sigarada bulunan nikotinin sütü azalttığı kanıtlanmıştır. Sigara kullanmamak hem bebek hem anne için faydalıdır. Alkol tüketimi de sütünüzü azaltacağı gibi aynı zamanda tadını ve kokusunu değiştirerek bebeğinizin emmeyi reddetmesine sebep olabilmektedir.

Haberin Devamı

Sevgili anneler, bu bahsettiğim maddelere dikkat etmelisiniz. Mucizevi bir besin olan sütünüzle bebeğinizi beslemek, büyüme ve gelişmesi için oldukça önemlidir. Sütünüz bebeğinizin gereksinimlerine özgü üretilmektedir. İlk 6 ay boyunca gerekli olan enerji ve tüm besin ögelerini ayrıca su ihtiyacını dahi karşılamaktadır. Önceliğiniz bebeğinizi emzirmek olsun.