Doğum Öncesi Kadınlarda mesane sarkmasının bu 6 belirtisine dikkat! Özellikle normal doğum yapanlar...

Kadınlarda mesane sarkmasının bu 6 belirtisine dikkat! Özellikle normal doğum yapanlar...

Kadınlarda mesane sarkmasının bu 6 belirtisine dikkat! Özellikle normal doğum yapanlar...

Mesane sarkması, idrar torbasının doğum kanalına ve bazen de dışarı doğru fıtıklaşması durumuna deniyor. Öksürme, aksırma veya ağır taşırken karın içi basıncının artması sonucunda idrar torbasının ele gelmesi ile fark edilebiliyor. Kadınlarda mesane sarkmasının en önemli sebebinin normal doğum olduğu belirtiliyor. Çok sayıda ve güç doğumlar mesane sarkması riskini artırıyor. Ancak mesane sarkmasının başka nedenleri de var. Mesane sarkması, sık idrara çıkma, cinsellik sırasında idrar kaçırma gibi şekillerde kendini belli ediyor. Alt kasık bölgesindeki ağrılar da mesane sarkması belirtileri arasında...

Sık sık idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma ve kasık bölgesinde ağrı gibi şikayetlerle kendini gösteren mesane sarkması kadınlar arasında yaygın şekilde görülebiliyor. Özellikle normal doğum yapan kadınlarda daha sık ortaya çıkan mesane sarkması sosyal yaşamı ve kişinin psikolojisini olumsuz etkiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Mesut Polat, mesane sarkması ve tedavi yöntemi hakkında bilgi verdi.

NORMAL DOĞUM MESANE SARKMASINI TETİKLEYEBİLİYOR

İdrar torbası, doğum kanalına ve bazen de dışarı doğru fıtıklaşabiliyor. Mesane sarkması olarak tanımlanan bu durum, öksürme, aksırma veya ağır şeyler taşırken yaşanan karın içi basınç artışında idrar torbasının ele gelmesi ile fark edilebiliyor. Mesane sarkmasının en önemli sebebi ise normal doğum. Çok sayıda ve güç doğumlar kadınlarda mesane sarkması riskini artırıyor.

MENOPOZ SONRASINA DİKKAT!

Mesane sarkması çoğunlukla menopoz sonrası ortaya çıkıyor. Menopoz sonrasında östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak idrar torbasının altındaki desteğin azalması mesane sarkması bakımından riskli bir durum yaratıyor.

MESANE SARKMASI NEDEN OLUR?

 • Ailede bağ dokusu hastalıklarının bulunması
 • Irksal yatkınlık
 • Sigara tüketimi
 • Obezite
 • Geçirilmiş pelvik cerrahi
 • Uzun süreli kabızlık

MESANE SARKMASINA KARŞI TUVALET ALIŞKANLIĞI DEĞİŞİKLİKLERİNE DİKKAT EDİN

Hafif mesane sarkmalarında herhangi bir belirti yaşanmayabilir. Orta ve ileri düzeydeki mesane sarkmalarında ise şu 6 belirtiye dikkat etmek gerekiyor.

 • Sık idrara çıkma
 • Cinsel ilişki esnasında idrar kaçırma
 • Sürekli idrara çıkma isteği
 • İdrar yaparken zorlanma
 • Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu
 • Alt kasık bölgesinde ağrı

Belirtiler ortaya çıktığında bu konuda deneyimli olan bir kadın hastalıkları ve doğum doktoruna başvurulması gerekiyor.

TEDAVİ, MESANE SARKMASI TİPİNE GÖRE ŞEKİLLENDİRİLİYOR

Mesane sarkması tedavisi; hastanın yaşına, sarkıklığın evresine, hamilelik istenip istenmesine ve beraberinde idrar kaçırma olup olmadığına göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak mesane sarkmasında cerrahi tedavi temel yaklaşımdır. Mesane sarkması, pubeservikal fasla denilen mesaneyi alttan destekleyen yapıda meydana gelen yırtılma veya fasyanın pelvis yan duvarına yapıştığı yerden ayrılması nedeniyle oluşmaktadır. Tedavide mevcut hasar yeri bulunarak tamir edilmektedir. Uygulanan düzeltme ameliyatları; cinsel ilişkide yaşanan sorunları, vajina genişlemisiyle ilgili problemleri, sarkıklığa bağlı oluşan baskı ve kasık ağrısı şikayetlerini azaltmaktadır. Bazı tip mesane sarkmalarının ameliyatı laparoskopik olarak da gerçekleştirilebilmektedir. Ameliyatlar yaklaşık olarak 25-45 dakika arasında sürmektedir. Mesane sarkmasına öksürme, aksırmayla birlikte idrar kaçırma da eşlik ediyorsa sarkma ve idrar kaçırma ameliyatı birlikte yapılabilmektedir.

Ameliyatların başarısına artırmak ve mesane sarkmasının tekrarlamaması için; ameliyattan sonra ağır kaldırmamak gerekmektedir. Ayrıca kilo kontrolünün sağlanması ve kabızlığa neden olacak yiyeceklerden uzak durulması da tedavi başarısını artırmaktadır.

SIRADAKİ HABER