Anne sütünü artıran 9 besin

Emzirme döneminde annelerin sütlerinin daha besleyici ve çok olması için beslenmelerine dikkat etmesi gerekiyor. Bunun için Türk mutfaklarında bolca bulabileceğimiz, rahatça ulaşabileceğimiz bazı besinler var ki, emzirme dönemi süresince annelerin sütlerinin artırmaya yardımcı oluyor. Peki bunlar hangileri? İşte emzirme döneminde süt artıran besinler...

10 Ocak 2022, Pazartesi 10:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan, "gebeliğiniz boyunca doktorunuzun tavsiyelerine uygun biçimde beslenip doğum sonrasında da sütü azaltan gıdalardan uzak durduysanız sütünüz bebeğiniz için yeterli olacaktır" diyor.

Doğumla birlikte anne için yeni telaşlar ve kaygılar başlar. Bunların başında yeni anneler için "sütüm yetecek mi" korkusu gelir. Bu korkuyu ise ağırlıkla eş, dost, yakın akraba tarafından gelen "sütün yeterli mi" sorusu doğurur. Çevrenin, annenin emzirme sıklığı, biçimi ve isteği ile yakından ilgilenmesi anneleri hem kızdırır hem de üzer ve sıkıntıya sokar. Emziren bir anneye bu dönemde daha nazik davranmalı, bir bebeği annesinden çok kimsenin düşünemeyeceğini kendimize hatırlatmalı ve bu konularda konuşurken sözlerimizi çok daha dikkatli seçmeliyiz.

Op. Dr. Gökçen Erdoğan sütün azlığı veya bebeğe yetmemesi gibi durumların nadir rastlandığını ancak annenin, çeşitli nedenlerle emziremiyorsa dahi bunun dünyanın sonu olmadığını bilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Günümüz teknolojisi, uzmanlar eşliğinde formüller üreterek anne sütünü aratmayacak ek besinler sunuyor. Bu besinler konusunda doktorunuz size en iyi tavsiyeyi sunacaktır.

Ancak yine de sütünüzün artmasına yardımcı olacak besin maddelerinin hangileri olduğunu merak ediyorsanız, Op. Dr. Erdoğan, bizler için anne sütünü artıran 9 besin öğesini sıradı.

Ancak önce Op. Dr. Erdoğan'dan anne sütünü artırmanın sihirli formülünü dinliyoruz...

Lohusalığı %90'ı duygusallık. İşte emziren anneye vereceğiniz en iyi telkin...

Lohusalığı %90'ı duygusallık. İşte emziren anneye vereceğiniz en iyi telkin...

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan, "yeni doğum yapan annelerin ani üzüntü ve korkularda ‘sütün kesilmesi’ riskiyle karşı karşıya olduğunu sık sık duyarız" diyor. Maalesef bunun doğruluk payı da bulunuyor. Erdoğan "lohusalığın %90’ı duygusallıktır" diyor ve sütün artması için emziren annelere çok iyi gelecek sihirli formülü aktarıyor:

Anne sütünü artıran en önemli etken, duygusal açıdan güçlü ve mutlu olmaktır. Üstelik anne sütünü artıran sihirli cümle “sütün bebeğine yarıyor” demektir. Bu, anneyi ruhen çok rahatlatır ve süt üretimine etki eder.

Şimdi gelelim emzirme döneminde annelerin sütlerini artırmaya yardımcı olan besin listemize...

1. Yaşamın kaynağı: Su

1. Yaşamın kaynağı: Su

Su, yaşamın kaynağı olduğu gibi sütün de temelini oluşturuyor. Günde 2.5-3 litre su içmek anne sütünü artırıyor. Çünkü sütün önemli bir kısmı sudan oluşuyor.

2. Süt ve süt ürünleri

2. Süt ve süt ürünleri

Süt, yoğurt, kefir, peynir gibi süt ve süt ürünlerini düzenli tüketmek anne sütünü artırmaya yardımcı olur, aynı zamanda anne sütündeki kalsiyum kalitesini korur.

3. Kuru baklagiller

3. Kuru baklagiller

Etli sebze yemekleriyle birlikte kuru baklagil tercih etmek de anne sütünü artırmaya yardımcı oluyor. Ancak özellikle kuru fasulye tüketiminde gaz yapma riskini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu nedenle fasulyenin gazının iyi bir şekilde alınması gerekiyor.

Püf noktası: Bağırsaktaki gaz sıkışmasını önlemek için kuru fasulyeyi haşlarken içine bir tatlı kaşığı kimyon ekleyebilirsiniz.

4. Yeşil yapraklı sebzeler

4. Yeşil yapraklı sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerin anne sütüne direkt etki ettiği biliniyor. Bu nedenle emzirme döneminde soframızda mevsim sebzelerine, salatalara yer vermeliyiz.

5. Havuç

5. Havuç

Havuç da anne sütüne etki eden besinler arasında. Havuç, içerdiği fitoöstrojenler nedeni ile östrojen benzeri bir görev yaparak süt miktarını ve sütün yağ içeriğini arttırıyor.

6. Rezene

6. Rezene

Reze anne sütü için gerekli olan östrojen ve prolaktin üretimini teşvik eder. Op. Dr. Gökçen Erdoğan rezene için "son derece fark edilir sonuçlar doğurmaktadır" diyor.

Rezeneyi emzirme döneminizde çay olarak tüketebilirsiniz.

7. Dereotu

7. Dereotu

Rezene ile aynı aileden gelen dereotu da anne sütü artırıcı etkiye sahip. Ancak Op. Dr. Erdoğan, şu konuda uyarıda bulunuyor:

Hiçbir faydalı besini aşırı derecede tüketmemeliyiz. Bu hem faydayı ortadan kaldırabilmekte, hem de aşırı kullanımdan dolayı midede yan etkiler doğurabilmektedir.

Bu nedenle anne sütünü artırmaya yardımcı diyerek herhangi bir besini sağlıklı bir ürün olsa dahi aşırı derecede tüketmemeliyiz. Önemli olan hem sağlıklı hem de "dengeli" beslenmek.

8. Kuru kayısı ve kuru meyveler

8. Kuru kayısı ve kuru meyveler

Kayısı ve kuru kayısı da anne sütüne etki ediyor. İçlerinde bolca kalsiyum ve magnezyum olan kuru meyveleri gün içinde sütle birlikte tercih edebilirsiniz. Gün ortasında kuru ceviz ile süt veya kuru incir ile süt iyi bir ara öğün olacaktır.

9. Çemen otu tohumu

9. Çemen otu tohumu

Ayurvedik tıpta ve Hint mutfağında yaygın olarak kullanılan çemen otu tohumu da anne sütü artırmaya yardımcı oluyor. Ancak bunun için düzenli kullanım gerekiyor.

Bu haber ilginizi çekebilir: Çemen otu şifa dağıtıyor!

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Anne sütü artıran orman meyveli yulaf tarifi