Annenize alacağınız hediye “ona özel” olsun

Kadınlardan iyi bir anne ve ev kadını olmasının yanı sıra başarılı bir iş kadını olması da bekleniyor. Bir çocuğun annesi olma sürecinde yaşanan rol değişiminin kadınları zorladığını belirten Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Günümüzde artık anneler evin temiz olmasına değil, mutluluklarına odaklanıyor. Çünkü mutlu anneler, mutlu çocuklar yetiştiriyor” açıklamasında bulundu. Anneler Günü vesilesiyle açıklama yapan Uzman Psikolog Selin Karabulut, “Annelerinize içinizden ne geliyorsa onu alın, yeter ki ona özel bir hediye olsun” dedi...

10 Mayıs 2019, Cuma 12:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Önceki Fotoğraflar
ÇOCUKLARA “HAYIR” DENMELİ

ÇOCUKLARA “HAYIR” DENMELİ

Çocuklarla her gün oyun oynanmasını, sohbet edilmesi gerektiğini ve nasıl olduklarının mutlaka sorulması gerektiğini anlatan Uzman Psikolog Selin Karabulut “Yaşam içerisinde sorunlar çıkabilir ve her şey istediğimiz gibi gitmeyebilir. Çocuklara sorunlarla başa çıkma ve problemlerin üstesinden gelme anlatılmalı. Çocukları koşulsuz, karşılık beklemeden ve hatalarına rağmen sevilmeli. Sevgi mutlaka belli edilmeli” şeklinde konuştu. Çocuğun ödevlerinin ve derslerinin takip edilmesi gerektiğini söyleyen Karabulut, ”Anlayamıyor, konulara artık yetişemiyor olsanız da kontrol edin. Gerekirse yanında oturun eşlik edin. Okulla irtibatınızı kesmeyin. Çocuklarınıza hayır demeyi bilin” açıklamasında bulundu.

ANNELER GÜNÜ, ANNE EMEĞİNE VERİLEN DEĞERİN HATIRLANMASI İÇİN BİR VESİLE

ANNELER GÜNÜ, ANNE EMEĞİNE VERİLEN DEĞERİN HATIRLANMASI İÇİN BİR VESİLE


Anneler gününün, insana, anne emeğine verilen değer, sevgi ve saygıyı hatırlatmasına vesile olan özel ve güzel bir gün olduğunu hatırlatan Uzman Psikolog Selin Karabulut, “İçinizden gelen, sadece ona özel olan bir hediye, bir çiçek, yazılmış iki satır, küçük bir not, onun için hazırlanmış bir sofra bugünü rutinden farklı, özel geçirmenizi sağlayacaktır” önerisinde bulundu.


ÇOCUKLAR ADINA KARAR VERİLMEMELİ

ÇOCUKLAR ADINA KARAR VERİLMEMELİ

Mutlu annelerin mutlu çocuklar yetiştirdiğinin altını çizen Uzman Psikolog Selin Karabulut, anne-babalara önerilerini şöyle sıraladı:

• Çocukların okuması için elinizden geleni yapın, okumamak gibi bir seçeneklerinin olduğunu düşünmesinler.

• Çocuklarınız TV, bilgisayar, tablet ve mobil cihazlarla değil çocuklarla, hayvanlarla, ağaçlarla, kalem kitaplarla ve oyuncaklarıyla arkadaşlık etsin.

• Yaşlarına ve psikolojilerine uygun olmayan her tür yaşantı, görüntü, ortam ve insanlardan uzak tutun.

• Çocuklarınızın sizden her anlamda daha iyi, daha eğitimli, daha başarılı, daha mutlu olabilmeleri için uğraşın.


• Çocuklarınızın seçimlerinde onlara yol gösterici, onları destekleyici olun; ancak seçimlerini onlara bırakın.

• Çocuklarınıza yalan söylemeyin, ona ihtiyacı olan kadar bilgiyi en doğru şekilde vermeye çalışın.

• Başka kişilere, başka meselelere olan öfkenizi onlardan çıkartmayın.

• Onu doğurmuş olmanız onun her şeyine karışma hakkını size vermez. Çocuklarınız adına karar vermeyin!”


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için 7 doğal yol