Antalya Belediyesi: Tek kuruş almadık

Antalya Belediyesi: Tek kuruş almadık

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden 'Alman vakıfları' açıklaması: Bir kuruşluk hibe ya da kredi almadık

05 Ekim 2011, Çarşamba 14:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Alman vakıflarından hibe veya kredi almadığını açıkladı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Alman vakıflarından bazı belediyelerin hibe aldıkları yönündeki sözleriyle ilgili açıklama yapılması zorunluluğu doğduğu kaydedildi.

Açıklamada, Büyükşehir Belediyesinin bağlı kuruluşu Antalya Su ve Atıksu İdaresi (ASAT) Genel Müdürlüğünün, Aralık 2010'da, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığına 2008 yılında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Almanya Federal Cumhuriyeti Hükümeti arasında imzalanan mali işbirliği anlaşması çerçevesinde altyapı yatırımlarında kullanılmak üzere proje başvurusunda bulunduğu hatırlatıldı.

Söz konusu projenin, Devlet Planlama Teşkilatı tarafından uygun görülerek 2011 yılı yatırım programına alındığının belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Belediyemizin bağlı kuruluşu ASAT Genel Müdürlüğü, projenin 2011 yılı yatırım programının ardından Şubat 2011'de TC Başbakanlık Hazine Müsteşarlığına Alman Kalkınma Bankası (KFW) fonları tarafından finanse edilmek üzere 50 milyon avro bedelli Antalya Kanalizasyon Projesi'ni sunmuştur. Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından 1948 yılında, ekonomik ve sosyal yaşam ile altyapı koşullarını geliştirme amacıyla kurulan Alman Kalkınma Bankası (KFW), dünya çapında 70'ten fazla ülkeyle hükümetler arası ikili iş birliği anlaşmaları ile faaliyetlerini sürdüren uluslararası itibarı yüksek bir finans kuruluşudur.

Belediyemize bağlı ASAT Genel Müdürlüğü, kentin altyapı ihtiyacının uygun koşul ve şartlarda finansmanı için Hazine Müsteşarlığı aracılığıyla KFW ile görüşmelere başlamıştır. Ancak Hazine Müsteşarlığından bu konuda onay gelmediği gibi kredi ile ilgili bir sözleşme de imzalanmış değildir. Bizim dönemimizde iddia edildiği gibi bir kuruşluk hibe ya da kredi alınmamıştır.

Eğer bu konuda bir rahatsızlık varsa, tüm kamu kurumlarının devletin ilgili kurumları tarafından uyarılması gerekmektedir. Böyle bir uyarı da bugüne kadar yapılmamıştır.”

AA


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Soylu'nun annesine hakaret eden kişiye istenen ceza belli oldu