Antalya'da korkulan olmadı

Antalya'da korkulan olmadı

Şiddetli yağış ve fırtına uyarısıyla okulların bir gün süreyle tatil edildiği Antalya´da korkulan olmadı

04 Kasım 2009, Çarşamba 15:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sabah saatlerinde başlayan yağışlı hava öğleden sonra etkisini yitirirken, kentin doğu bölgelerinde lodosun etkisi hissedildi. Saatteki hızı 80 kilometreyi bulan fırtına nedeniyle bazı ağaçlar devrildi, çöp konteynırları savruldu. Yüksekliği 7 metreyi bulan dev dalgalar, Konyaaltı Sahili´ni falezleri vurdu. Kriz Merkezi, önemli bir konu yaşanmadığını bildirdi.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü´nün ´kuvvetli sağanak yağış ve fırtına´ uyarısını dikkate alan İl Hıfzıssıhha Kurulu´nun önerisiyle valiliğin okulları bugün için tatil ettiği Antalya´da yağış ve fırtına beklendiği gibi gerçekleşmedi. Dünden bu yana şiddetli fırtına uyarısı yapılan Antalya´nın üzerini sabah saatlerinde kara bulutlar sardı ve yağış başladı. Antalyalılar fırtına korkusu ile ev ve dükkanlarına kapandı. Bazı esnaf fırtına uyarıları nedeniyle dükkanlarını açmazken, kentin en işlek sokak ve meydanlarını bomboş kaldı. Antalya´nın en işlek mekanları arasında yer alan Atatürk, Işıklar Caddesi, Kalekapısı, Cumhuriyet Meydanı´nın görüntüsü kente terk edilmiş havası verdi.

İKİ AĞAÇ DEVRİLDİ

Antalya´da beklenen fırtına ve sağanak yağış, öğle saatlerinde etkili oldu. Saatteki hızı 80 kilometreyi bulan fırtına Meydankavağı Mahallesi 1598 Sokak´ta 100 yıllık çınar ağacını apartmanın üzerine devirdi, elektrik tellerini kopardı. 4 katlı Irazoğlu Apartamın´nın üzerine düşen asırlık ağaç belediye ekiplerince hemen kaldırıldı, teller onarıldı. Balbey Mahallesi 52´nci sokak üzerinde de bir ağaç yoldan kimsenin geçmediği sırada devrildi. Konyaaltı Sahili´ndeki çöp konteynırları lodosun etkisiyle savruldu. Yüksekliği 7 metreyi bulan dev dalgalar, Konyaaltı Sahili´ni ve kentin simgesi falezleri vurdu. Falezlere çarpan dalgaların yüksekliği yer yer 25- 30 metreye ulaştı. Dalgaların sahile attığı değerli takıları toplamak isteyen hazine avcıları, Konyaaltı Sahili´ne koştu. Konyaaltı´nın girişindeki Varyant´tan 12 kilometrelik plajı izleyen bazı çiftler, birbirlerine sarılarak romantik anlar yaşadı. Yat Limanı´nda da etkili olan fırtına nedeniyle balıkçı tekneleri zor anlar yaşadı.

Antalya Meteoroloji Bölge Müdürü Mehmet Arandı, "Gece yarısından sonra lodos ve yağışlı havanın etkisini yitermesini bekliyoruz" dedi.

Valilik Kriz Merkezi, Alanya İlçesi´ndeki küçük su baskınlarının dışında önemli bir konu yaşanmadığını bildirdi.

Antalya kent merkezinde metrekareye 80 kilogram yağış beklenirken bu rakam 13 kilogram olarak gerçekleşti. En fazla yağışı metrekareye 137 kilogram ile İbradı İlçesi aldı. İbradı´ya 200 kilogram yağış düşebileceği uyarısı yapılmıştı. Kaş´a 45, Finike´ye 88, Alanya´ya 75, Manavgat´a 55, Gazipaşa´ya 25, Demre´ye 52 kilogram yağış düştüğü belirtildi.

Yağışlı hava öğleden sonra yerini güneşli bir havaya bıraktı. Bulutlar dağılıp güneş açarken, masmavi gökyüzünü görenler şaşkınlık yaşadı.

DHA

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İşte hükümetin formülü! Gözler bu toplantıya çevrildi! Kapanma mı geliyor?