Antalya'dan pakistan'a bisikletle

Ispartalı 65 yaşındaki Şaban Çancı, farklı insanlarla tanışmak ve yeni mekanları keşfetmek için hayatını bisiklet üzerinde geçiriyor

13 Ekim 2009, Salı 13:57
A A

Bundan 19 yıl önce ilk olarak bisikletiyle Isparta ve Antalya'nın ilçelerini dolaşmaya başlayan Şaban Çancı, bundan keyif alınca diğer illere de gitmeye başladı. O günden bu yana bisikletiyle Türkiye'nin birçok yerini gezen Çancı, “Bisiklet turum Türkiye ile sınırlı kalmadı. Mısır, Ürdün, Pakistan, İran, Suriye'ye de gittim. Ancak zorlandığım ve tehlikeli olan bölgelerde otobüsle yolculuk yaptım” dedi.

Tüm Türkiye'yi parasız gezdim

Zengin olmadığını, yanında sadece sırt çantası ve bisikleti bulunduğunu anlatan Şaban Çancı, “Türk halkı çok misafirperver. İnsanları çok seviyorlar. Türkiye’yi dolaştım ama hiç aç kalmadım. Kime gittiysem bana yemek verdi, zaten hiçbir zaman da otelde yatmadım. Yatağım banklar oldu. Çünkü yaz aylarında bisiklet turuna çıkıyorum, kışın ise Antalya’ya dönüyorum. Param olmasa da parasız seyahat edebildim” diye konuştu.

Hayatında 3 defa evlendiğini ve 2 kızı bulunduğunu söyleyen Şaban Çancı, ancak 3 evliliğinin de bittiğini söyledi. Gezme tutkusunu eşlerine aşılayamadığını kaydeden Çancı, “Gezmeyi çok seviyorum ancak eşlerim benim gibi olmadı. Üçü de beni terk etti. Ama kısmet çıkarsa evlenmeye hazırım” dedi.

Tadılmamış tatlar, yaşanmamış zevkler

İnsanların yersiz ve önemsiz konularla kendilerini meşgul ettiğini belirten Şaban Çancı, şunları söyledi:

“Edirne’den Ardahan’a kadar birçok ili gezdim, birçok insanla karşılaştım. Gördüm ki insanlar sadece kendi kabuğuna çekilmişler ve hayata da dar pencereden bakıyorlar. Oysa ki hayat onların gördüğü gibi değil. Tadılmamış tatlar, gezilmemiş yerler, görülmemiş manzaralar var. Dünya çok geniş, hayat çok güzel. İnsanlar küçücük bir sorunu dert ediniyorlar. Şu anda Türkiye’nin her yerinde arkadaşım var, hepsine de aynı tavsiyede bulundum. Siz de deneyin. Mutlaka gitmediğiniz yerleri görmeye çalışın. Her şey para değil, parasız da seyahat olabiliyor. Ben hayatın zevkini alıyorum ya siz?”

Mehmet ERÇAKIR / ISPARTA, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.