Apple eski model iPhone’lar için para iadesi yapacak

Apple eski model iPhone’lar için para iadesi yapacak

Eski iPhone modellerini kasıtlı olarak yavaşlattığı iddiası üzerine açılan davada 500 milyon dolar ödemeyi kabul eden Apple, iPhone 6, 6S, 7 ve SE model telefona sahip müşterilerine talep etmeleri halinde 25 dolar ödemede bulunacak.

16 Temmuz 2020, Perşembe 15:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Apple, kasıtlı olarak yapıldığı iddia edilen iPhone yavaşlatma konusunda ABD’de çarptırıldığı para cezasını ödemeye başlıyor. Ancak ABD basınında yer alan haberlere göre, bu 25 dolarlık ödeme ABD dışındaki ülkelerde yaşayan kullanıcıları kapsamayacak.

Apple 2017 yılında, eski model cihazlarında "beklenmedik şekilde kapanmaların önüne geçmek" gerekçesiyle performans yavaşlatmasına gittiğini kabul etmiş, bunun üzerine bazı müşteriler tarafından dava edilmişti. Şirket, tüketici avukatları ile varılan anlaşma gereği sorumlu olduğunu kabul etmiş ve batarya değişimlerinde 29 dolarlık indirime gitmişti. 

Ancak, birçok kişi bu süreçte yüzlerce dolar harcayıp yeni telefon aldıklarını ve mağdur olduklarını belirterek tüketici avukatlarına başvuruda bulunmuştu. California merkezli şirket, bu konuda hatasını kabul etmese de tüketici avukatları ile uzlaşma yolunu seçmiş ve 93 milyon doları avukatlara verilmek kaydı ile 500 milyon dolara kadar ödeme yapma sözü vermişti. Anlaşma gereği, iPhone 6, 6S, 7 ve SE model telefonu olan müşterilerin talepte bulunmaları halinde şirketten 25 dolar iade alabilmelerinin önü açılmıştı.

Apple'dan para alabilmek için 21 Aralık 2017 tarihinden önce bu iPhone modellerinden birini satın almış olmanız gerekiyor. Aynı zamanda geri ödeme şimdilik ABD'de yapılacak; dava sonucu Türkiye'yi kapsamıyor ama alınan bu karar emsal oluşturabileceğinden oldukça önemli.

;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evrende yalnız değiliz