Apple mercek altında!

Apple'ın rakiplerine karşı haksız avantaj sağlamak üzere yaptığı söylenen bu şey, başına iş açtı!

28 Mayıs 2013, Salı 12:30
A A

Apple'ın rakipleri karşısında haksız avantaj elde etmek için, servis sağlayıcıları yasa dışı yöntemler kullanarak "ikna etmeye" çalıştığı yönündeki iddialar uzun süredir gündemde. Financial Times, Avrupa Komisyonu'nun bu iddiaları araştırmak için firmayı mercek altına aldığını duyurdu.

Önde gelen Avrupalı servis sağlayıcılara bir anket gönderen Avrupa Komisyonu Apple'ın, sipariş edilmesi gereken minimum telefon sayısı gibi koşullar dikte edip etmediğini soruyor. Dokuz sayfadan oluşan ankette ayrıca, Apple'ın iPhone 5'in 4G ağlarıyla uyumluluğu konusunda kısıtlamalar uygulayıp uygulamadığı, ürünlerindeki belirli teknik özellikleri belirli ülkelerde kullanılamayacak hale getirip getirmediği sorgulanıyor. Bu tür düzenlemelerin, anti-tekel yasalarını ihlal ettiği belirtiliyor.

Bazı Avrupalı servis sağlayıcıların Avrupa Komisyonu'na gizlice Apple'dan dert yandıkları, firmanın uygulamalarından şikayetçi oldukları ve firmayla yaptıkları sözleşmeleri sundukları biliniyor. New York Times gazetesinde yer alan iddialara yanıt veren bir Avrupa Komisyonu sözcüsü, rekabeti önleyici davranışlara sessiz kalmayacaklarını ancak Sa >CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.