Apple'ın baş belası

iPhone'u iki yıldır durmadan “hack”leyerek firmayı milyonlarca dolar zarara uğratan 20 yaşındaki George Hotz, “bu kez kırılamaz” denilen yeni telefonu da alt etti

15 Ekim 2009, Perşembe 11:15
A A

Her şey 2007 yılının Ağustos ayında 17 yaşındaki genç bir Amerikalı bilgisayar dehasının kişisel blogunda, “iPhone’u kırdım” başlığıyla Apple’ın tüm dünyada 20 milyondan fazla satan telefonu iPhone’un tüm sim kartlarla çalışmasını sağlayacak bir yöntem geliştirdiğini açıklamasıyla başladı. George Hotz adlı bu genç, Apple’ın iPhone için tüm ülkelerde GSM operatörleriyle yaptığı milyonlarca dolarlık özel anlaşmaları yerle bir eden teknolojiyi (unlock) dünyada ilk geliştiren kişi oldu.

Ardından Apple ile Hotz arasında tam bir kedi-fare oyunu başladı. Apple, hemen Hotz’un 500 saatlik çalışma sonunda bulduğu açığı kapatan bir yama çıkardı. Ancak Apple’ın güvenlikle uğraşan yüzlerce güvenlik uzmanı 1989 doğumlu bu genci bir türlü aşamadı.

Son işi bir haftasını aldı

Apple, iPhone’un içindeki işletim sistemini yeniledikçe Hotz yeni bir açık bulup yine kırmayı başardı. iPhone’un en yeni güvenlik teknolojisiyle donattığı “3G” telefonu kırması ise sadece birkaç saatini aldı. Bu yılın 3 Temmuz’unda ise Apple’ın son telefonu iPhone 3GS’i piyasaya çıkmasından hemen sonra kırmayı başardı.

Önceki gün ise Apple’ın “artık telefonumuz çok güvenli” şeklindeki açıklamasına nazire yapar gibi yeni işletim sistemini (firmware) kırdı. Şimdi Hotz’un bir haftada yazdığı program (Blackra1n) sayesinde iPhone kullanıcıları Apple’dan para vererek program satın almak yerine bedava geliştirilen programları telefonuna yükleyebiliyor. Apple ise 20 yaşındaki bu bilgisayar dehasıyla nasıl baş edeceğini kara kara düşünüyor.

VATAN

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.