Arnavutluk'taki depremde ölü sayısı 30'a yükseldi

Arnavutluk'un Dıraç şehrine 15 kilometre uzaklıkta meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 30'a yükseldi.

27 Kasım 2019, Çarşamba 19:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Enkaz altında kalanlara ulaşmak için çalışmalar sürüyor

Enkaz altında kalanlara ulaşmak için çalışmalar sürüyor

Arnavutluk'un Dıraç şehrinde başta Türk arama kurtarma ekipleri olmak üzere diğer ülkelerden gelen ekipler enkaz altında kalanlara ulaşmak için çalışmaları sürdürüyor.

Ölü sayısı 30'a yükseldi

Ölü sayısı 30'a yükseldi

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Dıraç şehrine bağlı Thumane ilçesinde meydana gelen depremde ölü sayısının 30'a yükseldi bildirildi.

Açıklamada, hayatını kaybedenlerin 15'inin Dıraç'tan, 13'ünün Akçahisar'dan (Kruja) ve birinin de Leş (Lezha) şehrinden olduğu kaydedildi.

Köylerde 148 çadır kuruldu

Köylerde 148 çadır kuruldu

Ayrıca Thumane ve Dıraç ile çevresindeki köylerde kurulan 148 çadıra 2 bin 150 kişinin yerleştirildiği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Koruma Bakanlığı depremde 8'i ağır 658 kişinin yaralandığını duyurdu.

524 artçı sarsıntı meydana geldi

524 artçı sarsıntı meydana geldi

Arnavutluk Yer Bilimleri, Enerji, Su ve Çevre Enstitüsünden (IGJEUM) yapılan açıklamada, dün saat 03.55'te meydana gelen ana depremin ardından aralarında 5 büyüklüğünde olmak üzere 524 artçı sarsıntının meydana geldiği bilgisi paylaşıldı.

5,6 büyüklüğünde bir deprem daha

5,6 büyüklüğünde bir deprem daha

Arnavutluk’ta 5,6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. Arnavutluk Yer Bilimleri, Enerji, Su ve Çevre Enstitüsünden (IGJEUM) yapılan açıklamada, merkez üssü Adriyatik denizi olan 5,6 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiği bildirildi. 

Savunma Bakanlığı'ndan açıklama

Savunma Bakanlığı'ndan açıklama

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise yıkılan binalarda sürdürülen arama-kurtarma çalışmalarının güvenlik gerekçesiyle bir süreliğine durdurulduğu kaydedildi. Dünkü depremde şu ana kadar 27 kişi hayatını kaybetti. 

Sağlık ve Sosyal Koruma Bakanlığı 8’i ağır 658 kişinin yaralandığını duyurdu. Dıraç şehri ve Thumane ilçesinin çevresinde kurulan 148 çadıra 2 bin 150 kişinin yerleştirildiği belirtildi. 

30 günlük olağanüstü hal

30 günlük olağanüstü hal

Bu arada, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, deprem nedeniyle ulusal yas ilan ederken, depremden etkilenen Tiran ve Dıraç’ta 30 günlük olağanüstü hal ilan edileceği duyuruldu.


#olayıngeçmişi

#olayıngeçmişi

Arnavutluk'un başkenti Tiran'da 26 Kasım Salı günü Richter ölçeğine göre 6.4 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS) verilerine göre, Salı günü sabah saat 05.54 sıralarında Arnavutluk'un başkenti Tiran'da Richter ölçeğine göre 6.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 

Yerin 10 kilometre derinliğinde gerçekleşen sarsıntı çevre illerde de etkili bir şekilde hissedilirken, depremde can ve mal kaybı yaşandığı bilgisi geldi.Öte yandan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), tarafından depremin büyüklüğü 6.2, derinliği 7 kilometre olarak kaydedildi.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mutasyonlu virüs alarmı! Hızla yayılıyor