Aşırı yeme isteğimizin sorumlusu genlerimiz mi?

Türkiye'de obez kişi sayısını günden güne arttığına dikkat çeken Öğretim Üyesi Dr. Akın Sevinç, obezitenin altında yatan metobolik nedenlerin yanı sıra genetik faktörlerin önemine de dikkat çekti. Buna göre genlerin insanlardaki dağılımı, kişilerin obeziteye yatkınlığını belirliyor

07 Kasım 2018, Çarşamba 07:33 Son Güncelleme:
A A
Aşırı yeme isteğimizin sorumlusu genlerimiz mi?

Yeme bozukluğu olarak karşımıza çıkan ve sonucunda obeziteye neden olan 'oburluğun' bir nedeni de genetik yapımız. Vücutta yer alan birçok genin yeme alışkanlıklarımızı belirlemekte önemli roller oynuyor.  

PORSİYON SEÇİMLERİMİZİ ETKİLİYOR

Vücutta bulunan 8 gen insanların davranışlarını etkiliyor. Bu genler son yıllarda oluşmadı. Davranışlarımızı yönetmeleriyle bizim yeme alışkanlıklarımızı enerji metabolizmamızı belirliyorlar. Genlerimiz milyonlarca yıllık evrim sürecinde hassas işlemler sonucunda oluşuyorlar. Yani genlerimiz aslında milyonlarca yıl önce kodlanmaya başladı. Genetik yapımız bu kodlanma esnasında birçok aşamadan geçti. Ancak bu kodlamalardan bazılarının hızla değişen ve globalleşen dünyanın gündelik koşullarına uyum sağlayamadığı için bu uyumsuzluk bizlerde obezitenin de dahil olduğu birçok rahatsızlık olarak olarak ortaya çıkıyor.

Örneğin evrimsel olarak enerji dengemizi korumakla görevli bir gen, ki bu gen büyük bir ihtimalle buzul çağlarında türümüzün devam etmesini sağlamıştı ama günümüze geldiğimizde maalesef bir restorana gittiğimizde tek ya da buçuk porsiyon ile gözümüzün doymasına neden oluyor. Bu genler, bu ve bunun gibi birçok mekanizmayı tetikleyerek bizim yeme alışkanlıklarımızı belirlemede çok büyük rol sahibi ve artık genetik testler bu genetik faktörleri belirlemede çok büyük yol katettiler.

DOĞRU BESLENME STRATEJİLERİ HAZIRLANIYOR

Genelde oburluk ve doygunluk hissinin oluşmaması ya da açlığa verdiğimiz aşırı tepkinin altında yatan nedenler belli metabolik eksikliklerden ortaya çıkıyor. Belki bir vitamin eksikliğini vücudumuz bir meyveyle giderebileceği dürtüyü endüstrileşen dünyamızda biz meyveli pasta yiyerek giderme yolunu seçiyoruz. Bu ve bunun gibi birçok yanlış seçim birikerek obezite olarak karşımıza çıkıyor. Bizim elde ettiğimiz genetik bilginin bireylerin egzersiz ve beslenme planlamasına entegrasyonu da çok önemli.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.