'Asiwa' ismi için yeniden nüfusa başvuruyor

'Asiwa' ismi için yeniden nüfusa başvuruyor

Diyarbakır'da öldürülen Kürt yazar Musa Anter'in oğlu Dicle Anter'in, kızına vermek istediği 'Asiwa' adı nüfus müdürlüğü tarafından reddilmişti. Dicle Anter, 'Demokratikleşme Paketi'nin açıklanmasından sonra yeniden aynı isim için başvuruyor

03 Ekim 2013, Perşembe 11:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Batman Belediyesi Yılmaz Güney Sineması'nın sorumlusu olan Dicle Anter'in 2 yıl önce 3,5 yaşındaki kızına 'W' harfinin bulunduğu Kürtçe 'Asiwa' (Ufuk) adını vermek istemesi talebi, Vatandaşlık ve Nüfus İl Müdürlüğü'nce reddilmişti. Anter, bunun üzerine aynı zamanda İsveç vatandaşı olduğu için kızına konsolosluk aracılığı ile 'Asiwa' yazılı İsveç kimliği aldı.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Demokratikleşme Paketi'nde Türkçe alfabede yer almayan Q,X, ve W harflerinin kullanılmasının önündeki yasal engelin kaldırılacağının açıklanması ile Anter, 'Asiwa' ismi için yeniden başvuracağını söyledi.

'BİR DAHA BAŞVURACAĞIM'

Anter "Eğitimci olan eşim Helin'le birlikte tek kız çocuğumuz olan Asiwa için üç kez Batman Nüfus İl Müdürlüğü'ne başvurdum. Bize ilginç bir isim önerildi. Kız çocuğuma 'Asive' diye bir isim öneren yetkililere bu ismin ne anlama geldiğini açıklamalarını istemiştim. Çok anlamsız bir isme itiraz etmiştik. Demokratikleşme paketiyle birlikte kızımın adını artık nüfus cüzdanına da yansıtılmasını istiyorum. Yasaklı harfler daha önce TRT Şeş'te de yayınlandı. Bakalım yeni paketin içeriği ne kadar doldurulacak? Bir daha başvuracağım. Gerekirse paketin yürürlük süresini de bekleyeceğiz. Şayet bir engel daha çıkarsa bir daha başvurumuz olmayacak" dedi.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit aileleriyle iftar yaptı