Aşk için PKK'dan firar

Aşkları uğruna PKK'dan kaçan ve daha sonra Türkiye'ye teslim olan iki teröriste Diyarbakır MahkemesiNden beraat kararı çıktı

10 Eylül 2009, Perşembe 15:00
A A

Terör örgütü PKK’da bulundukları sırada tanışıp aşık olan ancak örgütün bu duruma karşı çıkması üzerine kaçan biri Suriyeli 2 terörist, beraat etti. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, tutuklu sanık Suriyeli "Serhıldan Fırat" kod adlı M.Ş hazır bulundu. Tutuksuz yargılanan "Ruken Demhat" kod adlı K.S duruşmaya katılmadı. Duruşmada son savunmasını yapan M.Ş, örgütte bulunduğu sırada yaşadıklarını anlattıktan sonra, hiçbir eyleme katılmadığını belirterek, beraatını talep etti. 

BESTA BÖLGESİNDE TANIŞTILAR
Suriye’nin Halep şehrinden 15 yaşında iken ayrılarak terör örgütüne katılan ve örgütün Irak’ın kuzeyindeki Kandil, Zap ve Haftanin kamplarında 9 yıl faaliyet yürüten M.Ş, 7 örgüt mensubuyla geldiği Şırnak’ın Kato ve Besta bölgesinde, "Ruken Demhat" kod adlı K.S ile tanıştı. İki terör örgütü üyesi arasında başlayan duygusal ilişkinin duyulması üzerine, örgüt yöneticileri bu duruma karşı çıktı. İki terörist, bunun üzerine örgütten kaçtı. 

Irak’ın kuzeyindeki Zaho kentine yerleşmeye karar veren M.Ş ve K.S, Şırnak’ın Uludere ilçesi kırsalından sınırı geçmeye çalışırken, geçici köy korucuları tarafından tespit edildi. Geçici köy korucularının ikna etmesi üzerine iki örgüt üyesi, silahlarını bırakarak, teslim oldu. 

MURAT KARAYILAN’IN KORUMASI
"Ruken Demhat" kod adlı K.S, ilk ifadesinde, 9 yıl önce Mersin’den kaçarak İstanbul’a gittiğini ve burada tanıştığı bir kişinin aracılığıyla İran üzerinden Irak’ın kuzeyine geçerek, terör örgütü kamplarında eğitim gördüğünü anlattı. Bir süre terör örgütünün üst düzey yöneticilerinden "Cemal" kod adlı Murat Karayılan’ın korumalığını da yaptığını belirten K.S, örgütte bulunduğu sırada hiçbir silahlı eyleme katılmadığını kaydetti. 

ETKİN PİŞMANLIKTAN YARARLANDILAR

Mahkeme heyeti, verdiği kısa bir aranın ardından, sanıkların "herhangi bir suçun işlenmesine iştirak etmeksizin, gönüllü olarak örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim oldukları" gerekçesiyle, "etkin pişmanlık" hükümlerinden yararlanmasını kararlaştırdı. Sanıklar hakkında beraat kararı verildi. Serbest bırakılan iki teröristin evlenip, Suriye’nin Halep kentine yerleşeceği öğrenildi. Terör örgütü üyesi M.Ş ve K.S, Kasım 2008’de Şırnak’ın Uludere ilçesinde güvenlik güçlerine teslim olmuştu.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.