'Aşk ilk görüşte değil, ilk gülüşte başlıyor'

“Araştırmalar gösteriyor ki aşk ilk görüşte değil ilk gülüşte başlıyor” diyen Ortodontist Sezen Yalçın'a göre aşkın başrol oyuncusu; sıcacık ve güzel bir gülümseme

12 Şubat 2015, Perşembe 10:47
A A
'Aşk ilk görüşte değil, ilk gülüşte başlıyor'

Geçtiğimiz yıl ABD’de bin kişiyle yapılan bir araştırmaya değinen Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, iki kişi karşılaştığında ilk olarak birbirlerinin gülüşünden etkilendiğini söylüyor.

“İlk görüşte aşk değil ilk gülüşte aşk kavramının doğruluğunu araştırmalar da ispatlıyor” şeklinde konuşan Dr. Yalçın, araştırmaya göre karşılaşma sırasında insanların, ikinci sırada gözlere, üçüncü sırada ise ağız kokusuna dikkat ettiğini söylüyor.

Gülü ‘insanı güzelleştiren, kendine güven kazandıran, çevredeki kişilerde olumlu duygular uyandıran ve en önemlisi mutluluk hormonu endorfinin salınımını arttıran, doğal bir iyileştirici’ olarak tanımlayan Dr. Yalçın, şöyle konuşuyor: “Gülerken dişlerinin görünmesinden memnun olmayan çok sayıda kişi bize başvuruyor. Bazen ağrılı ve acil durumları tedavi ederken, diğer bir taraftan da kişiye özel ‘gülüş tasarımı’ uygulayarak kusursuz estetik gülüşler yaratmaya çalışıyoruz.”

BİR HAFTADA YENİ BİR GÜLÜŞ

Teknolojik imkanlar sayesinde bir haftada yeni bir gülüşe kavuşmanın mümkün olduğunu belirten Ortodontist Yalçın, gülerken sürekli ağzını kapatan ya da gülüşündeki bazı sorunlar nedeniyle doya doya kahkaha atamayanlara seslenerek “Kötü gülüş kader değil” diyor.

Dr. Yalçın güzel bir gülüşe sahip olmak için yapılan işlemler hakkında ise şu bilgileri veriyor:

“Diş renklerinin beyazlatılması (Bleaching): Diş minesi ve dentinde oluşan renklenmeye karşı, sadece diş hekimlerinin kullanabileceği malzemelerle ve yöntemlerle yapılan ağartma işlemi gerçekleştiriliyor.

“Gummy smile” için lazer tedavisi: Gülme sırasında, dişetlerinin 1-2 mm den fazla görünmesi durumuna “gummy smile”diyoruz. Estetik olarak rahatsızlık yaratan bu durum dişetlerinin lazer ile tek seansta şekillendirilmesi ile tedavi edilebiliyor.

Dişeti renginin değiştirilmesi: Özellikle ön bölgede, çok koyu kırmızı ya da siyaha bakan renkte dişetleri sık görülen bir durumdur. Dişler düzgün olduğunda dahi estetik kaygı yaratan bu sorun, yine lazer kullanılarak tedavi ediliyor. Yumuşak doku lazeri kullanılarak dişeti, açık pembe renge dönüştürülebiliyor.

Lamine porselenlerle yeni bir yüz: Dişlerdeki renk bozuklukları, çatlaklar, dolgu renkleşmeleri, kırıklar için dişin tamamını kesmek yerine sadece ön yüzeyine porselen tırnak uygulayarak estetik uygulama yapılıyor. Lamine porselenler ön dişleri düzeltmek için mükemmel bir yoldur. Lamineler ile dişlerinizi beyazlatabilir, aralarındaki boşlukları doldurabilir, güzel bir gülümsemeye kavuşabilirsiniz.”

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sebzelerle zayıflamaya başlayın!