Asker çok kızdı

'Kafes Eylem Planı'yla ilgili haberler askeri kızdırdı. Genelkurmay dün yaptığı açıklamada, “Ortaya atılan her iddiayı peşinen doğru kabul eden bir zihniyetin mensupları, herkesi suçlu, her iddiayı doğru kabul eden bir gayret içine girmişlerdir” denildi

28 Kasım 2009, Cumartesi 05:00
A A

Ergenekon soruşturması çerçevesinde İstanbul Poyrazköy’de yapılan kazıda çok sayıda mühimmat bulunmuştü. Soruşturmayı derinleştiren savcıların Ergenekon tutuklusu emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş’ın bilgisayarında ‘Kafes’ adlı eylem planı ele geçirdiği bildirilmişti. Taraf Gazetesi’nde yer alan plana göre Deniz Kuvvetleri’ndeki bir grup Türkiye’deki azınlıklara suikast düzenleyecekti. Ortaya çıkan kaos sonrası da darbe yapılacaktı.

ÜÇ SUBAY TUTUKLANDI

‘Kafes’ planıyla ilgili olarak geçen hafta, Deniz Piyade Kurmay Albay Mücahit Erakyol, Deniz Kıdemli Albay Levent Gülmen ve Yarbay Halit Özsaran Ergenekon savcılarınca sorgulanmış ve mahkemece serbest bırakılmıştı. Ancak Ergenekon savcılarının itirazı üzerine muvazzaf 3 subay için tutuklama kararı çıkarılmıştı. Haklarında tutuklama kararı çıkartılan üç subay dün İstanbul Adliyesi’ne gidip ifade verdi. Üç subay tutuklanırken Genelkurmay’ın internet sitesinden sert bir açıklama geldi.

KİM SIZDIRIYOR

Kafes planıyla ilgili medyada yer alan haberlerin eleştirildiği açıklamada, “Söz konusu soruşturmaya İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 5 Kasım 2009’da başlanılmış ve olayın medyaya yansıdığı 19 Kasım 2009 tarihine kadar, 24, toplamda 29 askeri personel ifade vermeye gönderilmiştir. Gerçek bu iken olayın 19 Kasım 2009 günü medyaya servis edilmesinin nedenleri üzerinde düşünülmelidir” denildi.

‘GAYRET İÇİNDELER’

Aksi ispat edilene kadar herkesin masum olduğu ilkesinin vurgulandığı açıklamada, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da benzer sözleri hatırlatıldı. Açıklamada, “Hal böyleyken, ortaya atılan her iddiayı peşinen doğru kabul eden ve bunu başkalarına da kabul ettirmeye çalışan bir zihniyetin mensupları, ısrarla yargı sürecini etkilemek ve soruşturma kapsamında adı geçen herkesi suçlu, her iddiayı doğru kabul eden gayret içine girmişlerdir” denildi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.