Aşkın başkenti Roma'da geçen en iyi 10 film

Roma... Aklınıza ilk olarak ne geldi? Elbette aşk. Hazır hafta sonu yaklaşmışken Roma'da geçen bir filmle aşkınızı kabartmaya ne dersinz? Roma'da geçen en iyi filmleri derledik.

24 Nisan 2021, Cumartesi 13:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
The Talented Mr Ripley (1999)

The Talented Mr Ripley (1999)

Tom Ripley, kendisini hayata karşı daha iyi bir yerde konumlandırabilmek adına başka birinin hayatını çalmaktan çekinmeyen yararcı bir adamdır. Bir gün Dickie isimli bir çocuğu Amerika'ya geri döndürmek adına zengin bir adam tarafından İtalya'ya gönderilir. Sevgilisiyle beraber her şeyden habersiz huzurlu bir hayat sürmeye çabalayan Dickie, az sonra atılacağı maceradan da tamamen bihaberdir.


Angels & Demons (2009)

Angels & Demons (2009)

Teoloji uzmanı Robert Langdon, tarihteki en güçlü yeraltı şebekesi olan İlluminati adlı antik gizli kardeşlik cemiyetinin tekrar canlandığını öğrenir. Fakat bu durum, onların varlığından en çok nefret eden kurum olan Katolik Klisesi’nin ölüm tehditi altında olduğu gerçeğini de ortaya çıkarır. Din konusunda çok iyi bilgileri olan Robert, İlluminati’nin Vatikan üzerine kurduğu planları gerçekleştirmek için harekete geçtiğini öğrendiğinde Roma’ya uçar. Bu yolculukta, güzel olduğu kadar gizemli olan İtalyan bilimci Vittoria Vetra da kendisine eşlik edecektir. Dur durak bilmeyen macera ve aksiyonla Robert ve Vittoria, 400 yılık antik sembollerin izini sürerler. Bu Vatikan’ın kurtuluşunun tek anahtarıdır.


 To Rome With Love (2012)

To Rome With Love (2012)

Woody Allen, Avrupa turunun Roma durağı olan filminde, seyircisini ölümsüz bir şehir olan Roma'da birbirinden farklı karakterlerin birbirinden farklı hikayelerinin içine sokarak, bazen şehrin herhangi bir sakini bazen de yazın gelen herhangi bir turistin hayatına girerek romantik ve macera dolu bir geziye çıkartıyor. İtalya'ya çeşitli nedenlerle gelen Amerikalılar ve İtalyanların başlarından geçen romantik ve komik anlar birbirinin içine geçiyor.

Caro Diario (1993)

Caro Diario (1993)

Üç bölümden oluşan bu film, birbirine sıkı sıkıya bağlanmış ve hayatın içinde olan olaylar silsilesini anlatmaktadır. İlk bölüm “Vespa'mda”, ikinci bölüm “Adalar” ve son bölüm ise “Doktorlar” adını taşımaktadır. Nanni Moretti, ilginç metaforlar ve eleştiriler içeren, kendi halinde görünen fakat aslında derin anlamları barındıran bir geziye çıkar. İtalya için ilginç bir karakter olan Moretti’nin bu gezide yazdığı günlükleri onun filmine ilham olur ve hem yönetmenliğini hem de başrolünü üstlendiği bir gezi filmi çeker. Filmin her bölümünde farklı farklı duygular hissedilir.

The Ignorant Fairies (2001)

The Ignorant Fairies (2001)

Antonia ve kocası Massimo Roma yakınlarında mütevazi bir hayat süren sıradan bir çifttir. Ancak bu sıradan yaşam Massimo'nun ani bir trafik kazasında hayatını kaybetmesi üzerine değişir. Antonia, Massimo'nun ofisinden gelen kişisel eşyalarına göz gezdirirken esrarengiz bir tabloyla karşılaşır. Bunun üzerine kocasının sağlığında kendisini aldattığından şüphelenmeye başlar ve bilinmeyeneri çözmek için esaslı bir araştırmaya girişir. Fakat elde ettiği sonuç zannettiğinden de ilginç olacaktır.

Eat, Pray, Love (2010)

Eat, Pray, Love (2010)

Elizabeth Gilbert’in filmle aynı ismi taşıyan ve kendi hayat deneyiminden yola çıkarak yazdığı ses getirici kitaptan beyazperdeye uyarlanan filmde, acılı bir boşanmanın ardından kendini bulma ümidiyle İtalya, Hindistan ve Bali’yi kapsayan uzun bir gezi turuna çıkan Elizabeth’in hikayesini anlatılıyor. Tabi ki bu geziyi genç kadın için unutulmaz kılacak olan şey, yakışıklı Latin erkeği Javier Bardem'in canlandırdığı Felipe'nin Elizabeth'in kalbini çalması olacaktır.


When in Rome (2010)

When in Rome (2010)

Beth başarılı bir emlakçıdır ama aşkta şansı yoktur. Kardeşinin düğünü için Roma’ya gider ve Nick ile tanışır. Ancak mutsuz bir anında dilek kuyusundaki paralarını çıkarmış ve bir nevi lanetlenmiştir. Beth ile Nick yakınlaşır. Ama bir sorun vardır, Beth Nick’in aşkının gerçek olup olmadığından bir türlü emin olamaz

 La Grande Bellezza (2013)

La Grande Bellezza (2013)

Roma'da yaşayan Jep Gamberdella, 65 yaşına gelmiş bir yazardır ve sıklıkla gençliğini özlemektedir. Gençken yazmış olduğu “The Human Camera” ile önemli bir başarı yakalamış ve Roma sosyetesine kabul edilerek ihtişamlı bir hayat sürmeye başlamıştır. Hayatı başarılarla geçen Jep, tanıdığı insanların değişimlerine ve insanlıktan çıkma noktasına geldikleri bir krize tanık olur. Artık tekrar yazma zamanının geldiğine karar verir.


Bisiklet Hırsızları (1948)

Bisiklet Hırsızları (1948)

Bisiklet Hırsızları'nda, savaş sonrası yaşanan iki senelik işsizlik döneminin ardından nihayet iş bulabilen Antonio mutluluktan havalara uçmaktadır. İşi için kendisine lazım olan bisikleti almak için yataklarını satmaları gerekmiştir; ancak Antonio en sonunda para kazanabileceği için mutludur. Yeni işinin ilk gününde bisikleti çalınan Antonio neye uğradığını şaşırır. Yaşadığı ailevi ve dünyevi problemleri çözebilmesi için acilen bisikletine yeniden kavuşması gerekmektedir.


 Brian’ın Hayatı (2020)

Brian’ın Hayatı (2020)

Brian’ın Hayatı'nda iki bin yıl önce üç bilge adam bir yapıya girip kralları için dua edeceklerdir. Yanlış bir odaya giren adamlar burada kundağa sarılmış bir bebek bulurlar. Bebeği kutsal sayan adamlar ona İsa ismini verirler. Kutsal bir varlık olarak görülen bu bebek, Brian, çevresi tarafından hayatı boyunca Mesih olarak saygı görecek; bu süreç boyunca din, siyaset, iktidar ve insanoğlu ile ilgili trajikomik olaylar yaşanacaktır.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dozunda kötümserlik: Distopya temalı en iyi 10 dizi