Aşkla ilgili doğru bilinen 10 yanlış

Aşkla ilgili bildiklerinizin doğru olduğuna ne kadar eminsiniz?  İşte bunca zamandır hem sizin hem de çevrenizin aşk konusunda ne kadar yanıldığının kanıtı olan 10 yanlış    

28 Mart 2017, Salı 12:31
A A

Söz konusu aşk olunca herkesin kendine göre bir fikri vardır. Gerek yaşadıkları gerekse duyduklarıyla kimileri kendisini usta olarak görürken kimileri de mağdur olarak görür. Peki, yıllardır  “doğru sandığınız birçok bilginin aslında ne kadar yanlış olduğunu söylesek? 

İşte aşkla ilgili doğru bilinen 10 yanlış:

1- BİR AŞKI UNUTMAK İÇİN HEMEN BİR BAŞKA SEVGİLİ BULMALI

1- BİR AŞKI UNUTMAK İÇİN HEMEN BİR BAŞKA SEVGİLİ BULMALI

Kesinlikle yanlış. Henüz içinizdeki aşk küllenmemişse hayatınıza sokacağınız yeni insana yazık edersiniz. Çünkü sizin daha git-gelleriniz var. Eski sevgiliniz arayacak, buluşacaksınız, sevişeceksiniz, birlikte ağlayacaksınız, sonra sizi aramayacak üzüleceksiniz falan filan. Bu süreçleri yaşamadan sakın hayatınıza birini almayın çünkü hiçbir işe yaramaz. 

2- ONDAN BAŞKASINI SEVEMEM, ONSUZ YAŞAYAMAM

2- ONDAN BAŞKASINI SEVEMEM, ONSUZ YAŞAYAMAM

Kesinlikle yanlış. Sadece şu an size öyle geliyor. İnsan hayatı boyunca defalarca aşık olabilir. Hepsinin etkisi, şiddeti farklıdır. Üstelik belki de en büyük aşkınız henüz yaşamadığınız aşkınızdır. Ayrıca her ayrılan ölseydi, bu ülkede her boş arsaya mezarlık yapılması gerekirdi. 

3- ŞU AN AŞIK DEĞİLİM AMA TANIDIKÇA AŞIK OLABİLİRİM

3- ŞU AN AŞIK DEĞİLİM AMA TANIDIKÇA AŞIK OLABİLİRİM

Kesinlikle yanlış. İnsan tanıdıkça aşık olmaz, tanıdıkça sever ve benimser. Sevmek ise aşktan farklı bir duygudur. Aşk anlıktır. O an nasıl gelir, ne zaman gelir önceden kestirilemez. Kendiniz aşka programlayamazsınız. Yani, şu anki sevgilinize aşık değilseniz, bundan sonra olmazsınız. 

4- EVLENDİKTEN SONRA DEĞİŞİR

4- EVLENDİKTEN SONRA DEĞİŞİR

Kesinlikle yanlış. Değişmeyeceğini aslında siz de biliyorsunuz da hani umut etmek istiyorsunuz. Bu ülkede boşanan kadınların yüzde 66'sı eşlerinin kötü huylarını evlenmeden önce bildiklerini ama evlenince değişmesini umduklarını söyledi. Siz de boşananlar istatistiklerinin bir sayısı olmak istemiyorsanız, değişeceğini umarak kimseyle evlenmeyin.  

5- İNSAN ORTAK NOKTALARI OLAN BİRİNE AŞIK OLUR

5- İNSAN ORTAK NOKTALARI OLAN BİRİNE AŞIK OLUR

Kesinlikle yanlış. İnsan gider kendine en zıt olan kişiye aşık olur (istisnalar kaideyi bozmuyor). O dediğiniz şey ilişki için söylenir. Yani bir ilişki yürütebilmek için, o insanla vakit geçirebilmek için ortak noktalar bulunmalıdır ya da yaratılmalıdır. Ama aşk için bu şart değil.  

6- SEVEN İNSAN KISKANIR

6- SEVEN İNSAN KISKANIR

Kesinlikle yanlış. Kıskançlık insanın doğasında vardır ama sevmenin ölçütü değildir. En çok kıskanç olan insan en çok seven insan olarak görülemez. Kıskançlığın dozunu artıranların mutlaka hastalıklı bir ruh hali vardır. 

7- SEVDİĞİNİ SÖYLEYEMİYOR, SEVGİ SÖZCÜKLERİNİ KULLANAMIYOR

7- SEVDİĞİNİ SÖYLEYEMİYOR, SEVGİ SÖZCÜKLERİNİ KULLANAMIYOR

Kesinlikle yanlış. Aşık olan insan sevdiğini söyler de, gösterir de. Söylemiyorsa, göstermiyorsa hissetmiyor demektir. Yani kendine aşık süsü veriyor demektir. Bu erkek için de böyledir, kadın için de...  

8- BEN AŞIK OLUP OLMAYACAĞIMI KONTROL EDEBİLİYORUM

8- BEN AŞIK OLUP OLMAYACAĞIMI KONTROL EDEBİLİYORUM

Kesinlikle yanlış. Kontrol edilebilen duygunun adı aşk değildir. Aşk kontrolsüzlüktür. Bu yüzden elinizde değildir zaten. Ne diyor Bülent Ortaçgil... "Aşk bir dengesizlik işi, dengeye dönüşendir sevgi..." 

9- MANTIK EVLİLİĞİ DAHA UZUN SÜRER

9- MANTIK EVLİLİĞİ DAHA UZUN SÜRER

Kesinlikle yanlış. Aralarında aşk yaşanmamış çiftlerin evliliği bir çeşit sözleşmedir. Dışarıdan sürüyor gibi görünür ama içeride yaşanan fırtınaların haddi hesabı yoktur. Hatta aldatma en çok mantık evliliklerinde görülür. Kağıt üzerinde süren evliliğe evlilik diyorsanız o başka tabii... 

10- MUTLU AŞK YOKTUR

10- MUTLU AŞK YOKTUR

Kesinlikle yanlış. O Aragon'un bir şiirdir ve çok güzeldir hepsi bu. Mutlu aşk çoktur ama sen daha önceki ilişkilerinde mutsuz olduğun için böyle bir yargıya varıyorsun. Aşkı sadece bitişiyle değerlendirme. Sonu kötü bitse de sen o aşkı yaşarken mutlu olmadın mı? Öyleyse mutlu aşk var mı yok mu? 

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.