Aspirin çürük dişleri tedavi ediyor: Diş çürümesi nasıl engellenir?

Birçok insan sağlıklı dişlere sahip olmak için çeşitli yollar deniyor. Sağlıklı dişler için dişleri her gün 2 kez fırçalamak gerekiyor. Ancak bunun yanında bazı takviye tedavilerin de faydası var. Peki güçlü ve sağlıklı dişler için neler yapılmalı? Çürük diş evde tedavi edilebilir mi? Çürük diş tedavisinde alternatif bir yöntem olan aspirin, hem çürük dişleri tedavi ediyor hem de çürük oluşumunu engelliyor. İşte sağlıklı ve güçlü dişler için yapmanız gerekenler.

11 Mayıs 2020, Pazartesi 12:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dişlerimiz sağlığımız üzerinde çok önemli bir rol oynuyor. Çoğu insan sağlıklı ve güçlü dişlere sahip olmanın yollarını araştırıyor. Diş sağlığı konusunda yediklerimiz kadar yaşam tarzımız da büyük bir öneme sahip. Peki çürük bir diş nasıl tedavi edilir? Burada devreye aspirin giriyor.

Uzun yıllardır ağrı kesici olarak kullandığımız aspirinlerin bir de çürük dişler üzerinde etkili olduğu ortaya çıktı.


Kuzey İrlanda'nın Belfast Queen's Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, aspirinin hafif dozda bile alındığında dişlerin yenilenmesini ve çürüklerin tedavi edilmesini sağladığı ortaya çıktı. Kuzey İrlanda'daki araştırmacılar, aspirinin diş çürümesini geri çevirip dişte oluşan kaviteleri tedavi edebileceğini ortaya koydu.

Dişlerin yenilenmesini sağlıyor

Belfast'taki Queen's Üniversitesi'nde yürütülen araştırmada, aspirinin diş kökündeki hücreleri uyararak diş yenilenmesini sağladığı tespit edildi. En yaygın diş hastalığı olan çürük, diş sinirinin iltihaplanmasına ve şiddetli diş ağrısına neden oluyor. 


İngiliz araştırmacılar, aspirinin diş kökü hücrelerini onarmasıyla dolgulara olan ihtiyacın ortadan kaldıracağına dair çalışmalar yapıyor. Araştırma bulgularında da, aspirinin diş kök hücrelerinin işlevini artırabileceğini ve hasarlı dişin kendini tedavi etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Uzmanlar, aspirinin diş tedavisinde kullanılması durumunda sağlık sisteminde büyük bir tasarruf edileceğini öne sürüyor.


Diş çürümesi nasıl engellenir?

Diş çürümesi nasıl engellenir?

  • Günde en az 2 kez diş fırçalayarak yemeklerden sonra oluşan plaklar uzaklaştırılmalı.
  • Yiyecek artıkları dişlerin çiğneme yüzeylerinde, dişlerin birbirine değdiği ara yüzeylerinde ve dil yüzeyinde biriktiği için diş fırçaları küçük başlıklı seçilmeli ve ağız hijyeni bu fırçalarla sağlanmalı.
  • Florürlü diş macunu seçilerek, dişlerin korunmasına yardımcı olunmalı.

  • Diş macunu su ile ıslatılmadan kuru diş fırçası üzerine sürülmeli.
  • Diş fırçalamanın yanı sıra haftada bir kez diş ipi kullanılmalı, alkolsüz gargara suları ile gargara yapılmalı.
  • Şekerli besinlerin tüketim oranları azaltılmalı.

  • Asitli içeceklerden olabildiğince uzak durulmalı.
  • Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan vazgeçilmeli.
  • Yapışkanlı, jelatinli gıdalarla vedalaşmalı.
  • 6 ayda bir kez diş muayenesi yaptırılmalı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs sindirim sistemini de etkiliyor: Bağırsaklarda canlı kalıyor