Ataköy sahili için 'yürütmeyi durdurma' kararı

Ataköy sahili için 'yürütmeyi durdurma' kararı

İstanbul 5. İdare Mahkemesi, Ataköy sahilindeki inşaatların yapımına izin veren 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları için bilirkişinin hazırladığı raporu uygun bularak oybirliği ile yürütmeyi durdurma kararı verdi

21 Mayıs 2014, Çarşamba 17:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

3 kişinin hazırladığı 21 Nisan 2014 tarihli bilirkişi raporunda, 160 parsel üzerinde tescilli koruma statüsünde bulunan baruthane üzerinde otel yükselmeye başladığı, kaba inşaatın tamamlandığı ve 70 metrelik 5 blokun yükselmeye başladığı ifade edildi. Raporda, sahile yapılacak binalarla iç kesimlerde yaşayanların kıyıyı kullanamayacağı, kıyıya yapılacak 10 metrelik yolun da Kıyı Kanunu'na aykırı olduğu tespit edildi.

Kıyı şeridinde yer alacak 70 metre yüksekliğindeki binaların kıyı ile iç kesimler arasındaki ilişkiyi bozacağı ve 'duvar etkisinin oluşturduğu bir yapılaşma düzeni' getireceği de belirtildi. Kararda, İstanbul'un deprem riski de hatırlatıldı. Ataköy sahiline yapılacak yoğun ve yüksek yapılaşmanın 'son derece riskli' olduğu vurgulandı.

Raporda ayrıca, silüet çalışması sonucunda tespit edilen 70 metre yapı yüksekliğinin hangi kritere bağlı olduğunun 'belirsiz' olduğu da kaydedildi. "İnşaatların devam etmesi halinde, telafisi güç ve imkansız zararların ortaya çıkacağı açıktır" ifadesine yer verildi. 

Ezgi ÇAPA / DHA 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Beyrut'ta patlamaya neden olan amonyum nitrat İstanbul Boğazı'ndan geçti