Atatürk çiçeği nasıl yeniden çiçeklendirilir?

Atatürk çiçeğinin harika kırmızı çiçeklerini yeniden vermesini istiyorsanız, bakımına dikkat etmelisiniz. Bu adımları uygulayarak her sene açan harika bir çiçeğe sahip olabilirsiniz

17 Kasım 2021, Çarşamba 16:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Atatürk çiçeğini, mümkün olduğunca fazla dolaylı güneş ışığı alan, iyi aydınlatılmış bir odaya yerleştirin.Atatürk çiçeğini normal oda sıcaklığında tutun, ancak 20°C'nin üzerinde değil. 16 ila 17°C arasındaki gece sıcaklıkları en iyisidir. 

Çok fazla ısı çiçeklenme süresini kısaltır. Atatürk çiçeği aşırı sıcaklıklara karşı hassastır (10°C'nin altında ve 30°C'nin üzerinde). Tesisinizi herhangi bir ısı kaynağının çok yakınına veya televizyonun üstüne yerleştirmekten kaçının.

 Soğuk hava akımından da uzak tutun ve mağaza ile eviniz arasında koruyun.

Toprak dokunulamayacak kadar kuru olduğunda ılık suyla ölçülü olarak sulayın. 

Toprak karışımını iyice ıslatın, ancak kök çürümesine neden olabileceğinden aşırı sulamadan kaçının. 

Tabakta asla su bırakmayın. Toprağın yüzeyinin sulamalar arasında kurumasına izin verin.Atatürk çiçeği çiçek açarken gübrelemeye gerek yoktur.

Çiçek açtıktan sonra vejetatif büyüme dönemi başlar.

Çeşitlerine bağlı olarak, Atatürk çiçeği dört ay veya daha uzun süre çiçek açmaya devam edebilir. Bu süreden sonra diş telleri yavaş yavaş rengini kaybeder. 


Yeniden çiçek açmaya ikna etmek istiyorsanız, Nisan ayının sonlarında, Atatürk çiçeği budama yapın, tüm sapları üçte bir oranında kesin. 

Daha kompakt bir bitki için, her gövdede yalnızca iki veya üç yaprak tutun.

Lateks sızıntısını sınırlamak ve kurumasını önlemek için bitkiyi suyla buğuladığınızdan emin olun. Bitkiyi havalandırılmış, iyi drene edilmiş bir ortamda saklayın. 

Bitkiyi temmuz sonu veya ağustos başında tekrar budayın veya gür, kompakt büyümeyi teşvik etmek için sapların uçlarını (gövde başına üç veya dört yaprak bırakarak) sıkıştırın. Yeniden çiçeklenmesini istiyorsanız, Eylül ayının başından sonra bir bitkiyi asla budamayın

Budamadan sonra, 20°C'lik bir sıcaklık idealdir. Bundan sonraki büyüme döneminde 20-24°C iç ortam sıcaklıkları yeterlidir.

Atatürk çiçeği çiçeklenmeyi bitirdikten sonra (nisan sonundan eylül ortasına kadar), ayda bir kez 20-20-20* etiketli biri gibi çözünür bir gübre uygulayın.

Yeni yapraklar göründüğünde, güçlü büyümeyi desteklemek için gübreleme sıklığını (iki haftada bir) artırın.

Daha az fosfor içeren gübreler kullanın.

Yeniden çiçeklenmesini sağlayabilirsiniz

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Stor perde nasıl temizlenir? Zebra perde nasıl yıkanır?