Auschwitz'in muhasebecisi mahkeme karşısında!

Nazilerin İkinci Dünya Savaşı sırasında binlerce Yahudiyi katlettiği Auschwitz toplama kampında görev yapan Oskar Groening'in duruşması başladı

21 Nisan 2015, Salı 16:53
A A
"Auschwitz'in muhasebecisi" olarak tanınan 93 yaşındaki Groening, toplama kampında görev yaptığı sürede 300 binden fazla Yahudinin öldürülmesine suç ortaklığı yapmakla suçlanıyor.
 
Lueneburg kentinde başlayan duruşmada, Auschwitz'e getirilen Yahudilerin eşyalarından sorumlu olduğunu söyleyen Groening, görevi çerçevesinde Yahudilerden para toplanmasına, toplanan paraların hesabının tutulmasına ve Berlin'e gönderilmesine yardımcı olduğunu kabul etti.
 
Kamptaki katliamın farkında olduğunu itiraf eden Groening, kampta işlenen zulümden utanç duyduğunu ve kendini ahlaken sorumlu hissettiğini ancak cinayetlere dahil olmadığını söyledi.
 
İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası'nda işlenen suçlar nedeniyle mahkemeye çıkan son kişilerden biri kabul edilen Groening, "Ceza Hukuku çerçevesinde suçlu olup olmadığıma yargıçlar karar verecek" dedi.
 
'GAZ ODALARI GÖRDÜM'
 
Groening hakkında 1980'lerde savaş suçu işlediği iddiasıyla soruşturma açılmış ancak suçlamalar delil yetersizliği nedeniyle düşmüştü.
 
Groening, İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin 2005'te çektiği "Auschwitz: Naziler ve Nihai Çözüm" adlı belgeselde yaptığı konuşmayla savcıların dikkatini yeniden kendisine çekmişti. "Gaz odalarını gördüm. Cesetlerin yakıldığı krematoryumları gördüm" diyen Groening, "Trenlerle kampa gelenlerden hangisinin gaz odasına gönderileceğine, hangisinin hayatta kalacağına karar verilirken ben de oradaydım" ifadesini kullanmıştı.
 
Groening, bir bebeğin SS askeri tarafından öldürüldüğüne tanık olduğunu belirterek, "Ancak o zamanlar çocuklar dahil tüm Yahudilerin öldürülmesinin doğru bir şey olduğuna inanıyorduk. Yahudilerin bize ihanet ettiğine inandırılmıştık" demişti.
 
Önce Hitler'in Gençlik Kolları'na, daha sonra da Nazilerin askeri birimlerinden Waffen SS'e katılan Groening, 1942'de 21 yaşındayken Auschwitz'te görevlendirilmişti.
 
AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.