Avokadonun çekirdeği kendisinden bile faydalı

Avokadonun sağlık ve güzellik açısından sayısız faydası olduğu uzun süredir sıkça paylaşılan bir bilgi haline geldi. Peki aynı faydaları, hatta daha fazlasını avokado çekirdeğinin de sunduğunu biliyor muydunuz? İşte avokado çekirdeğini faydaları...

10 Ocak 2019, Perşembe 11:05 Son Güncelleme:
A A

Avokado çekirdeği her anlamda mükemmel bir yiyecektir. Sık sık tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Avokadonun içeriğindeki aminoasitlerin %75'i çekirdeğinde bulunur. Dahası, avokado çekirdeği diğer tüm yiyeceklerden daha fazla miktarda çözünür lif içerirler.

KİLO KAYBINA YARDIMCI!

KİLO KAYBINA YARDIMCI!

Doğanın mantığı sayesinde, meyvenin posasında bulunan başlıca yağ yakıcılar avokado çekirdeklerinde de bulunuyor. İçerdiği çözünür lif, tokluk hissi verir. Avokado çekirdeği, doğru diyet ve egzersiz programı ile tamamlandığında termojenik etki ederek, yağ yakımını kolaylaştırır.


SAÇLARA PARLAKLIK VERİR!

Avokado çekirdeğinde bulunan doğal yağ, zeytinyağı özütüne benzer. Kozmetik amaçlı kullanılmaktadır. Müthiş özelliklerinden bir tanesi de, saçı kepekten koruyarak ona olağanüstü bir parlaklık verir.

YAŞLANMA KARŞITIDIR!

YAŞLANMA KARŞITIDIR!

Güçlü antioksidanlar ciltteki sağlıklı hücrelere zarar veren serbest radikallerle savaşır. Böylelikle yaşlanmayı geciktirir; kırışıklıkları, yaşlanma lekelerini, güneş lekelerini, çizgileri ve sarkmaları engeller. Cilde daha pürüzsüz bir görünüm kazandırır.


BAĞIRSAK VE MİDE PROBLEMLERİNİ AZALTIR!

Antioksidan ve lif içeriğiyle sindirim sisteminiz için çok sağlıklıdır. Kabızlığa, gastrik ülsere, ishale ve diğer sindirim problemlerine iyi gelir. Ayrıca mide düzensizliği ile savaşır.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR!

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR!

Avokadoda bulunan antioksidanların %70'ten fazlası çekirdeğindedir. Bu antioksidanlar bağışıklığınızı güçlendirerek vücut direncini arttırır. Mikrop, mantar ve parazitlerden kaynaklanan hastalıklara karşı savaşmaya yardımcı olur.


KANSERLE SAVAŞIR!

İçeriğindeki flavonollar güçlü antioksidanlardır. Tümörleri önler, büyümelerini yavaşlatır. Avokado çekirdeğindeki sağlıklı yağlar lösemi kök hücrelerini temizleyebilir.

KOLESTEROLÜ DENGELER!

KOLESTEROLÜ DENGELER!

İçerdiği besleyici yağ, antioksidanlar, çözünür lif ile avokado çekirdeği kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Yüksek kolesterol ve trigliseridin tedavisi ve koroner arter hastalığının önlenmesi için mükemmeldir.

YÜKSEK TANSİYONU DÜZENLER!

YÜKSEK TANSİYONU DÜZENLER!

Hipertansiyon hastaları avokado çekirdeğini kesinlikle çöpe atmamalılar. İçerdiği potasyum damarları ve arterleri rahatlatır, kan basıncını düşürür. Avokado çekirdeği yüksek tansiyonunuzu düşürerek aynı zamanda kalp krizi riskini de azaltır.

NASIL TÜKETMELİ?

NASIL TÜKETMELİ?

•Avokado çekirdeklerini tüketmeden önce, kahverengi kılıfı çıkartın.

•Kılıfı rendeleyin ve çekirdeği doğrayın. 120 derecede iki saat boyunca pişirin.

•Posasını ezin.

•Fırında pişirmeden önce asla yememelisiniz.

•Çay olarak tüketmek için: 10 dakika kaynatıp 5 dakika demlenmesini bekleyin ve gün içinde için.

•Çekirdeği yeterince kavurursanız, kahve çekirdeği öğütücüsünde öğütebilir ve bu şekilde toz halinde saklayabilirsiniz.

•Salatalarda, çorbalarda, yahnilerde, pilavlarda, makarnada gibi yemeklerde çeşni olarak kullanın. (Bir önceki maddede söylendiği gibi hazırlamak koşuluyla)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Evinizde hazırlayabileceğiniz 5 güzellik kürü