Avrupa arılarımızı kaçırıyor

Avrupa arılarımızı kaçırıyor

Avrupa arılarımızı kaçırıyor

19 Nisan 2010, Pazartesi 16:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Antalya'da arıcılık sektörünün sorunları ve bilimsel raporların ele alındığı toplantıda Türkiye Arıcılar Birliği (TAB) Başkanı Bahri Yılmaz, Türkiye’nin dünyadaki arı çeşitliğinin yüzde 22’sine sahip olduğunu ve Avrupa ülkelerinin arılarımızı kaçırdığını söyledi.

TAB, Hacettepe Üniversitesi ve Antalya Arı Yetiştiricileri Birliği birlikteliği ile Antalya Tarım İl Müdürlüğü’nde sektörel sorun ve gelişmeler ile bilimsel çalışmaların yer aldığı Arıcık Konferansı düzenlendi.

Dünyada 63.5 milyon koloni bulunduğunu beliren TAB Başkanı Bahri Yılmaz, Türkiye’nin ise arı koloni sayısının 4 milyon 625 binine ve dünyadaki arı çeşitliliğinin ise yüzde 22’sine sahip olduğunu söyledi. Türkiye’nin Çin’in ardından bal üretimi açısından dünyada ikinci sırada yer aldığına dikkat çeken TAB Başkanı Bahri Yılmaz, arıcılık yoksa bitkilerin yüzde 85’inin döllenemeyeceğine dikkat çekti. Portakalda yüzde 47, kirazda yüzde 100 döllenmenin arılar sayesinde gerçekleştiğini vurgulayan Yılmaz, dünyadaki arı çeşitliğinin yüzde 22’sine sahip olan Türkiye’nin arılarına Avrupa’nın birçok ülkesinin asıldığını ve arılarımızı kaçırmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın destekleri ile Türkiye’deki tüm ormanlık alanların bundan böyle kovan başına alınan 5- 6 TL’lik ücretlerin kaldırıldığını da duyuran Yılmaz, “Türkiye’nin her bölgesinde bal ormanları oluşturacağız. Hem ormanlarımızı koruyacağız hem de bakanlık tarafından kurulacak paketleme tesisleri ile ihracata yönelik daha kaliteli üretim gerçekleştireceğiz” dedi.

TÜRKİYE BAL TÜKETİMİNDE 4'ÜNCÜ

Dünyada bal üretiminde ikinci sırada yer alan Türkiye, bal tüketiminde ise 68 bin ton yıllık tüketim miktarı ile dünyada 4'üncü sırada bulunuyor. Dünyada en çok bal tüketimi 201 bin ton ile Çin, 194 bin ton ile ABD ve 92 bin ton ile Almanya’da yapılıyor.

ÇİN’İN BALI DA UCUZ

Türkiye bal ihracatında ise yıllık sadece 2 bin ton bal ihracatı yapıyor. Ülkeler sıralamasında ise dünyada 10’uncu sırada bulunuyor. Dünyada en çok bal üretimi ve en çok ihracatın yapıldığı Çin, bal fiyatıyla da dünyanın en ucuz ülkesi. Diğer ülkelerin bal ihracat fiyatları 3 dolar ve üzerinde olurken, Çin ise 2 dolara bal ihracatı yapıyor.

ARILARIN YOK OLMASI KIYAMETİ GETİRİR’

Antalya Vali Yardımcısı Hakkı Lağoğlu ile Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin, arıların dünyanın en kutsal varlıkları olduğuna işaret etti.
Arı neslinin yok olmasının bir şekilde insanlığın yokolması anlamına geleceğini belirten Vali Yardımcısı Hakkı Lağoğlu, arıcıların sahte bal üretimi yapanları aralarında barındırmamaları konusunda da uyardı.

Tüm semavi dinlerde arıların ve balın kutsal sayıldığına işaret eden Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin, “Eğer arı olmasaydı bırakın ticaret amaçlı üretimi, belki bugün beklenen büyük felaket gelirdi. Eğer doğadaki döllenme ve tozlanma olmasaydı, arılar bunu yapmasaydı insanlığın sonu gelirdi” diye konuştu.

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Feci kaza! 20 metreden dereye yuvarlandı