Avrupa'nın en görkemli üniversiteleri

İngiliz Times Higher Education dergisi, Avrupa’nın en güzel üniversite kampüslerini sıraladığı bir liste yayınladı. Bu listede bir devlet üniversitesi de yer aldı

25 Ocak 2018, Perşembe 22:36
A A

Sputnik'te yer alan habere göre, İspanya, İtalya, İrlanda ve Polonya’daki üniversitelerin yer aldığı listeye Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan Moskova Devlet Üniversitesi de girmeyi başardı.

Moskova Devlet Üniversitesi

Moskova Devlet Üniversitesi

İşte ormanlık alanları, etkileyici binaları ve nefes kesen manzaralarıyla Avrupa’nın en görkemli üniversite kampüsleri... 

Dublin Üniversitesi

Dublin Üniversitesi

Dublin Üniversitesi (Özgün adıyla University of Dublin ya da Trinity College Dublin) Kraliçe I. Elizabeth tarafından 1592 yılında kurulan İrlanda'nın ilk üniversitesi olma özelliği taşıyor. Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi örnek alınarak kurulan Dublin Üniversitesi ilk kurulduğu zamanlarda sadece Protestan öğrenci kabul etmekteydi. Bu nedenle daha sonra Ulusal Dublin Üniversitesi'nin Dublin Koleji, özellikle Katolik öğrencilere eğitim vermek için kuruldu.

Uppsala Üniversitesi

Uppsala Üniversitesi

İsveç'te 1477’de kurulan ve İskandinavya’daki en eski yüksek okullardan biri olarak kabul edilen Uppsala Üniversitesi, Times Higher Education dergisinin listesinin 7. sırasında yer aldı.  

Gdansk Üniversitesi

Gdansk Üniversitesi

Polonya'daki Gdansk Üniversitesi kampüsü, Times Higher Education dergisi tarafından yayınlanan 'Avrupa'nın en güzel üniversiteleri' listesinin 6. sırasına yerleşmeyi başardı.  

Rostock Üniversitesi

Rostock Üniversitesi

Almanya'daki Rostock Üniversitesi. Almanya'nın Mecklenburg-Doğu Pomerania eyaletinin Rostock şehrinde 1419'da kurulan Rostock Üniversitesi, Avrupa kıtasının kuzeyindeki en eski üniversitelerinden biri olarak biliniyor.

Coimbra Üniversitesi

Coimbra Üniversitesi

Portekiz'deki Coimbra Üniversitesi. 1290’de kurulan üniversite halen hizmet vermekte olan Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri. Portekiz’deki en büyük üniversite olmasının yanında tam 20 bin öğrenciye sahip. 18.yüzyılda Kral 5. Joao’nun önerisiyle yapılan Joanina Kütüphanesi Barok mimarisinin en muhteşem örneklerinden biri.

Bolonya Üniversitesi

Bolonya Üniversitesi

Bolonya Üniversitesi (İtalyanca Alma Mater Studiorum Università di Bologna, UNIBO) halen faal olan dünyanın en eski üniversitesi ve İtalya'nın 2. büyük üniversitesidir. Bolonya şehrinde yer almaktadır.

Salamanca Üniversitesi

Salamanca Üniversitesi

İspanya'nın başkenti Madrid'in kuzeybatısındaki Salamanca kasabasında 1218'de kurulan Salamanca Üniversitesi (İspanyolca Universidad de Salamanca), Avrupa'nın en eski yüksek okullarından biridir. Salamanca Üniversitesi kampüsü görkemli mimarisiyle dikkat çekiyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.